Kuala Lumpur 6. marca (TASR) - Malajzia dnes opätovne potvrdila svoj záporný postoj k vojenskému zásahu v Iraku, ktorý by podľa úradujúceho premiéra Abdalláha Ahmada Badáwího moslimovia vnímali ako vojnu proti islamu.
Abdalláh vyhlásil, že Malajzia urobí všetko, čo môže, aby zabránila útoku na Irak. Ak by sa proti vojne vyslovovala len sama, nestačilo by to, avšak odpor rastie po celom svete, preto treba dúfať, že USA a ich spojenci sa pre vojnu nerozhodnú, dodal.
Malajzia, prevažne moslimská krajina v juhovýchodnej Ázii, váhavo podporila Washingtonom vyhlásenú vojnu proti terorizmu, no ostro kritizovala americký prístup k Iraku a postoj k izraelsko-palestínskemu konfliktu.
Podľa Abdalláha, podpredsedu vlády, ktorý dnes prevzal na dva mesiace úrad Mohamada Mahathira, by medzinárodné úsilie o vyriešenie irackej krízy mala viesť OSN. Tá môže veľmi dobre vykonávať túto úlohu, hoci Kofi Annan je pod veľkým tlakom, tvrdí Abdalláh.
Vláda v Kuala Lumpure sa obáva, že vojna v Iraku podnieti extrémizmus medzi malajskými moslimami, tvoriacimi asi 55 percent obyvateľstva krajiny. Polícia zadržiava takmer 80 mužov podozrivých z členstva v radikálnej skupine, ktorej vodcovia mali absolvovať výcvik al-Káidy v Afganistane.
Abdalláh (63) dnes prisľúbil, že po plnom prevzatí vlády zachová odkaz premiéra Mahathira (77), ktorý z funkcie premiéra a ministra financií odstúpi v októbri po 22 rokov pri moci. Mahathir odišiel po účasti na summite Organizácie islamskej konferencie na dovolenku na Ďaleký východ a do Latinskej Ameriky.
Pod Mahathirovým vedením sa Malajzia zmenila na jeden z najbohatších a najviac industrializovaných ázijských štátov. Mahathir sa zviditeľnil v medzinárodnej politike kritikou globalizácie, ignorovaním Medzinárodného menového fondu pri ázijskej hospodárskej kríze v rokoch 1997-98 a nedávnym tvrdým odporom voči vojne v Iraku.