Mníchov 6. marca (TASR) - Znečistená voda je jedným z hlavných problémov chudobných krajín. Ťažkosti so získavaním pitnej vody však budú mať v blízkej budúcnosti aj priemyselne vyspelé štáty, varuje najnovšia štúdia UNESCO, Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru. O hrozbe celosvetovej vodnej krízy informuje dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Experti OSN upozorňujú na skutočnosť, že do roku 2050 nebude mať prístup k zdravotne nezávadnej vode približne sedem miliárd osôb. O 20 rokov poklesne súčasná spotreba vody o jednu tretinu. Pritom o 50 rokov by malo na Zemi žiť približne 9,3 miliardy ľudí. Vodná kríza neobíde ani jeden región na svete a dotkne sa všetkých oblastí života, počnúc zdravotníctvom, končiac výrobou potravín, tvrdí generálny riaditeľ UNESCO Koičiro Macuura.
Odborníci z OSN vykonali prieskum v 180 štátoch sveta a zaujímali sa v prvom rade o tzv. obnoviteľné zásoby vody. K najsuchším oblastiam na Zemi patrí oblasť Blízkeho východu a Saudská Arábia s Kuvajtom.
V priemyselne vyspelých krajinách spotrebuje jedno dieťa 30 až 50-krát viac vody ako v krajinách rozvojových. Už dnes sa polovica obyvateľov chudobných štátov k nezávadnej vode vôbec neostane. Dostatočný dôvod na to, aby na infekcie zažívacieho traktu umrelo každý deň 6000 ľudí, prevažne detí do veku piatich rokov.
Najnovšia štúdia UNESCO však neveští nič dobrého ani pre priemyselne vyspelé štáty, upozorňuje nemecký denník.
Odborníci tvrdia, že 40 percent vodných plôch v USA nebolo možné obnoviť už v roku 1998. Skoro polovica amerických jazier a vodných tokov je znečistená chemickými odpadovými látkami a kovovým odpadom. Z 55 európskych riek dostalo označenie "čistá" len päť. Najhoršie hodnotenie patrí v tejto oblasti Belgicku, ktoré sa v kvalite vodných zdrojov ocitlo za Indiou, Jordánskom a deviatimi africkými krajinami, uzatvára Süddeutsche Zeitung.
jč juh