Dauha 5. marca (TASR) - Členské štáty Organizácie islamskej konferencie (OIC) dnes na záver mimoriadneho summitu v katarskej Dauhe prijali vyhlásenie, v ktorom "úplne odmietli" hroziaci útok na Irak.
Záverečné vyhlásenie summitu konštatuje odmietnutie islamských krajín zúčastniť sa na akejkoľvek vojenskej akcii v Iraku. Komuniké podporilo pokračovanie zbrojných inšpekcií v Iraku a hľadanie diplomatického riešenie irackej krízy.
V komuniké k situácii na Blízkom východe OIC tradične vyjadrili podporu Palestínčanom a vyzvali na mierové riešenie konfliktu s Izraelom podľa princípu výmeny územia za mier. OIC súčasne odsúdila izraelskú politiku na palestínskych okupovaných územiach.
Na záverečnej tlačovej konferencii šéf katarskej diplomacie šejk Hamad bin Džásim bin Džábir at-Tání ubezpečil, že islamské krajiny nepoužijú ropu "ako zbraň". Ropa potečie, aj keď vypukne vojna v Iraku, povedal.
Podobne ako nedávny summit Ligy arabských štátov, aj rokovanie v Dauhe poznamenal incident, keď predstaviteľ irackej armády Izzát Ibrahím ad-Dúrí označil kuvajtského ministra zahraničných vecí šejka Muhammada Sabáha as-Sálima as-Sabáha za amerického posluhovača a zradcu moslimov. Kuvajt totiž na svojom území umožňuje USA prevádzkovať základne a pravdepodobne by bol východiskovým bodom pre Spojenými štátmi vedenú inváziu do susedného Iraku.
Dnešný summit bol v oblasti v priebehu jedného týždňa už tretím stretnutím na vysokej úrovni. Všetky schôdzky majú za cieľ odvrátiť hroziacu vojnu. Islamské krajiny sa nezhodujú v tom, či sa dá vojenskej akcii zabrániť, kým iracký prezident Saddám Husajn zostane pri moci. Spojené arabské emiráty v sobotu na summite Ligy arabských štátov navrhli, aby Saddám odstúpil, čomu sú naklonené štáty Perzského zálivu, vrátane Kuvajtu, ktorý sa v roku 1990 stal terčom irackej agresie.
Katar ako výkonný predseda OIC a súčasne hostiteľská krajina summitu by mal v prípade vojny s Irakom prichýliť ústredné velenie amerických síl. Ďalšie monarchie Perzského zálivu by mali prijať amerických vojakov, z ktorých je vyše 110.000 umiestnených v bezprostrednom susedstve Iraku - v Kuvajte. Iba sedem krajín OIC, vrátane Egypta, zastupovali na summite v Dauhe najvyšší predstavitelia krajín. OIC má 57 členov, do Dauhy prišli zástupcovia 55 štátov.