Bonn 19. júla (TASR) - Hlavná vyjednávačka USA na rokovaniach Rámcového dohovoru OSN o klimatických zmenách v Bonne dnes delegátom oznámila, že Washington nemieni ratifikovať Kjótsky protokol o globálnom otepľovaní nezávisle na výsledku prebiehajúceho stretnutia.
"I keď Spojené štáty nebudú ratifikovať Kjótsky protokol, neodstúpime od našich záväzkov," vyhlásila námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Paula Dobrianská na otvorení oficiálnych rokovaní zástupcov 185 krajín sveta vrátane Slovenska.
Ako ďalej uviedla, USA síce nepovažujú dohovor z Kjóta za vhodnú stratégiu, nezamýšľajú však brániť iným v ďalšom postupe so zmluvou, pokým nepoškodia legitímne záujmy Spojených štátov.
Americký prezident George W. Bush sa krátko po nástupe do funkcie vyjadril, že Kjótsky protokol z roku 1997, zaväzujúci priemyselné štáty znížiť emisie skleníkových plynov, je "fatálne chybný" a jeho realizácia by poškodila hospodárstvo USA. Podľa Dobrianskej Spojené štáty vylepšujú vlastnú environmentálnu efektívnosť a ponúknu vlastné návrhy.
Európska únia dnes na konferencii prisľúbila, že bude brániť Kjótsky protokol proti návrhom Japonska a troch ďalších krajín na uvoľnenie kontroly emisií oxidu uhličitého, ktoré vrhli ďalší tieň pochybností na šance na úspech po predošlom odmietnutí zmluvy zo strany Spojených štátov.
Predseda konferencie strán Rámcového dohovoru OSN o klimatických zmenách v Bonne, holandský minister životného prostredia Jan Pronk dnes okrem toho delegátov vyzval, aby ich odstúpenie USA od Kjótskeho protokolu z roku 1997 neodradilo od dosiahnutia dohody či hľadania alternatív.
Dohovor z Kjóta je zatiaľ jedinou a najlepšou stratégiou, ktorú rokujúce krajiny majú, tvrdí Pronk, podľa ktorého je kvôli hrozbe globálneho otepľovania nevyhnutný rýchly postup. Čoraz viac faktov totiž svedčí o tom, že nikdy v priebehu ľudských dejín sa klíma nemenila tak rýchlo, ako v súčasnosti. Bez priamej zmienky o Spojených štátoch pritom dodal, že konečná dohoda by mala byť "otvorená a dostatočne priateľská" na to, aby sa k nej mohli neskôr, ak nie hneď teraz, pripojiť ďalšie krajiny.
V uliciach Bonnu sa dnes medzitým zišlo asi 2000 odporcov globalizácie. Niekoľko sto z nich s výzvou na to, aby Kjótsky protokol uvoľnil cestu ešte radikálnejším opatreniam na spomalenie klimatických zmien, zablokovalo hlavnú cestu asi dva kilometre od hotela, v ktorom prebieha stretnutie zástupcov krajín. Nakoniec ich protestné zhromaždenie rozohnala polícia.