Praha 19. júla (TASR) - Medzinárodná rómska únia (IRU) vyjadrila dnes hlboké znepokojenie a protest voči existencii britsko-českej dohody o kontrole českých občanov na území ČR, na základe ktorej britskí imigrační úradníci na pražskom ruzynskom letisku kontrolujú cestujúcich do Veľkej Británie. Britskí úradníci, ktorí na letisku pôsobia od stredy, už zabránili niekoľkým českým Rómom v ceste na Britské ostrovy.
I keď dohoda hovorí o českých občanoch, Rómovia sú podľa prezidenta IRU Emila Ščuku donútení podrobiť sa "zvláštnym kontrolám" v oddelenej miestnosti vyhradenej len pre Rómov.
"IRU je rozhorčená tým, že britskí úradníci si osvojujú právo označovať príslušnosť k etniku, národnosti," uvádza sa v ich stanovisku. IRU zároveň kladie otázku, prečo sú medzi cestujúcimi, ktorých letecké spoločnosti na základe odporúčaní britských úradníkov odmietli prepraviť pod hrozbou pokuty, len ľudia "počernej pleti," inak tiež občania Českej republiky. IRU vidí v konaní britských úradov prejavy diskriminácie, ktoré postihujú príslušníkov rómskej menšiny.
Bez súhlasu českej vlády by sa tieto kontroly na letisku nemohli uskutočniť a preto IRU vyzýva českú vládu, aby urobila kroky, ktoré budú v súlade s článkom 14 Listiny základných práv a slobôd, ktorý dáva občanom právo opustiť svoju krajinu. "Je na českej strane, aby svojim občanom v aplikácii tohto práva nebránila," uvádza sa v stanovisku IRU.
Český premiér Miloš Zeman britské kontroly na letisku považuje za rozumné opatrenie vychádzajúce z dohody, ktorá vznikla v čase veľkého prílivu azylantov z ČR. Pripomenul však, že počet českých žiadateľov o azyl v Británii odvtedy poklesol.
Britskí úradníci od stredy na letisku preverujú všetkých cestujúcich do Británie na základe februárovej dohody s českou stranou kvôli nárastu rómskych žiadateľov o azyl v Británii. Opatrenie má zabrániť uvaleniu vízovej povinnosti pre občanov ČR a obmedziť zneužívanie britského azylového systému.
Imigrační úradníci majú právo zamietnuť žiadosť o vycestovanie do Británie bez udania dôvodu. Úradníci už za nežiaducich označili niekoľko českých Rómov. Ďalší postup záleží na leteckých spoločnostiach, či takýmto pasažierom umožnia let do Británie.
Letecké spoločnosti odporúčanie úradníkov rešpektujú, pretože inak riskujú, že budú musieť hradiť finančné náklady za zadržanie, prípadne deportáciu nežiaducich pasažierov a hrozí im pokuta vo výške 2000 libier šterlingov.
O politický azyl vo Veľkej Británii od začiatku roka požiadalo 620 osôb z ČR a ďalších 613 ich rodinných príslušníkov. Z rozsudkov britských súdov vyplýva, že pravdepodobnosť udelenia azylu českým Rómom je veľmi nízka a že ČR je považovaná za krajinu, ktorá poskytuje účelnú ochranu všetkým svojim občanom, vrátane Rómov.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) dem