Bratislava 19. júla (TASR) - V piatok uplynie presne 25 rokov od pristátia sondy Viking 1 na Marse. Jej hlavnou úlohou bolo zistiť, či na červenej planéte je alebo niekedy existoval život.
Predstava o živote na Marse sa rozšírila najmä od konca 19. storočia, kedy niektorí pozorovatelia zistili na jeho povrchu útvary označované ako kanály. Mysleli si, že ide o umelé výtvory, ktorými si Marťania privádzali vodu z bielych polárnych končín do tmavých teplejších oáz na rovníku, kde údajne žili. Vody je pritom na Marse málo - na planéte nie sú žiadne moria ani jazerá.
V prvej polovici minulého storočia vedci dospeli k názoru, že podmienky pre život sú na Marse nepriaznivé. Okrem nedostatku vody je tam nízka teplota, riedky vzduch, obsahujúci 95 percent nedýchateľného kysličníka uhličitého, a iba 1,6 percenta kyslíka. Nadôvažok, silné ultrafialové slnečné žiarenie spáli všetko živé na povrchu planéty.
Prvé fotografie Marsu z roku 1964, ktoré zadovážila americká sonda Mariner, ukázali, že povrch Marsu sa viac podobá mŕtvemu povrchu Mesiaca než vysnívanému povrchu so zelenými oázami a sieti zavodňovacích kanálov. V roku 1971 americká sonda Mariner 9, ktorá bola na obežnej dráhe planéty až 515 dní, vyfotila viac ako sedemtisíc obrázkov vyhasnutých sopiek, vyschnutých riečišť a dokonca i akejsi ľudskej tváre, čo opäť oživilo predstavu možného života na Marse. O päť rokov neskôr odštartovala zo Zeme sonda Viking 1, ktorá za 200 dní letu mäkko pristála na severnej pologuli Marsu na mieste, vzdialenom 22 stupňov od rovníka. Sonda bola vybavená zo Zeme ovládateľnými televíznymi prístrojmi a biologickým laboratóriom. Do skúmaviek mechanická ruka sondy nasypala vzorky marťanskej pôdy. Skúmavky obsahovali špeciálny roztok, v ktorom by sa akékoľvek baktérie množili. Nič také sa však nestalo, a to ani pri mnohonásobnom opakovaní experimentu. Rovnaký negatívny výsledok mala aj sonda Viking 2, ktorá na Marse pristála 3. septembra 1976. Žiadny živý organizmus sa v marťanskej pôde nenašiel.
Astronóm Záviš Bochníček si myslí, že nejde o definitívny výsledok. Ani niekoľkokrát získaný negatívny výsledok totiž možnosť života nevylučuje. Stačil by však jeden pozitívny a situácia by bola jasná. Preto sa bádatelia nevzdávajú, rovnako ako Bochníček.