SME

Únia Srbsko a Čierna Hora má parlament

Belehrad 3. marca (TASR) - Ustanovujúce zasadanie parlamentu únie Srbska a Čiernej Hory (SČH), ktorá pred mesiacom nahradila Juhoslovanskú zväzovú republiku ...

Belehrad 3. marca (TASR) - Ustanovujúce zasadanie parlamentu únie Srbska a Čiernej Hory (SČH), ktorá pred mesiacom nahradila Juhoslovanskú zväzovú republiku (JZR), uskutočnilo sa dnes v Belehrade.

Nový zákonodarný zbor má 126 poslancov - 91 delegoval srbský, 35 čiernohorský parlament. Za predsedu parlamentu zvolili doterajšieho predsedu parlamentu JZR Dragoljuba Mičunoviča, podpredsedom sa stal Milorad Drljevič. Parlament má dvojročný mandát.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedným z bodov ustanovujúceho zasadania je aj zvolenie prezidenta SČH. To sa však odložilo, keďže viacerí poslanci požiadali o viac času na preštudovanie zákona o voľbe hlavy štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Zasadanie bude pokračovať v utorok. Ak bude zákon o voľbe prezidenta schválený v tento deň, prezident SČH by mohol byť podľa parlamentných zdrojov zvolený najneskôr v stredu.

Jediným kandidátom na post prezidenta SČH je Čiernohorec Svetozar Marovič (48) z Demokratickej strany socialistov (DPS) čiernohorského premiéra Mila Djukanoviča.

Prezident SČH bude zároveň predsedať rade ministrov - päťčlennej vláde, ktorú vymenuje - a najvyššej rade obrany štátu. Vláda bude zložená z ministra obrany, zahraničných vecí, medzinárodných ekonomických vzťahov, hospodárstva a ministra pre ľudské a menšinové práva.

Pred poslancami vystúpil odstupujúci juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica. Koštunica vyjadril vieru, že nový štátny zväzok Srbska a Čiernej Hory bude životaschopný a zostane existovať viac ako tri roky - minimum, ktoré predpokladá EÚ sprostredkovaná dohoda o transformácii Juhoslávie z marca 2002.

SkryťVypnúť reklamu

Úspech projektu podľa Koštunicu závisí od toho, či sa "predbežnú štátnu suverenitu" podarí premeniť na suverenitu trvalú. Koštunica poukázal hlavne na problém Kosova, ktoré je od júna 1999 pod správou OSN, pripomenul však, že provincia nie je jedinou časťou krajiny, kde pôsobia odstredivé sily.

Aj rozlúčkový prejav využil Koštunica na ostrú kritiku adresovanú medzinárodnému spoločenstvu, ktorému vytkol "predsudky" a "tlak" vyvíjaný na SČH. V tejto súvislosti vyhlásil, že štát sa musí postaviť proti "diktátom zo zahraničia". Diktáty sa týkajú hlavne spolupráce s haagskym tribunálom OSN, ktorou je podmieňované poskytnutie akejkoľvek medzinárodnej pomoci, uviedol Koštunica.

Za jasný cieľ SČH označil Koštunica začlenenie do EÚ. V tejto súvislosti zdôraznil potrebu "vnútornej harmonizácie" v rámci SČH. Čierna Hora začala v roku 1998 podnikať kroky k nezávislosti, aby sa dištancovala od režimu vtedajšieho juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča. Hospodárske systémy oboch republík sú prakticky oddelené, o čom svedčí aj to, že v Čiernej Hore je menou euro - nahradilo nemeckú marku -, v Srbsku sa platí dinármi.

SkryťVypnúť reklamu

Vznik únie SČH je podľa Koštunicu prejavom vôle ľudu, a nie výsledkom dohody politických elít. Vytvorením zväzku v novej forme podľa Koštunicu získal "každý niečo, ale nik všetko". Úlohy, ktoré čakajú na nový parlament, nie sú jednoduché, ale dajú sa splniť, uviedol na záver.

V parlamente SČH má v Srbsku vládna koalícia Demokratická opozícia Srbska (DOS) 37 poslancov, Demokratická strana Srbska (DSS) 17, Socialistická strana Srbska (SPS) 12, Srbská radikálna strana (SRS) osem, Sociálnodemokratická strana a Strana srbskej jednoty (SSJ) po päť, Demokratickokresťanská strana Srbska a Demokratická alternatíva po dvoch a strany Nové Srbsko, Socialistická ľudová strana a strana Srbsko po jednom mandáte. Čiernohorská Demokratická strana socialistov (DPS) má 15 poslancov, Socialistická ľudová strana (SNP) deväť, Sociálnodemokratická strana (SDP) štyroch, Srbská ľudová strana (SNS) troch a po dvoch zástupcov majú Ľudová strana (NS) a Liberálny zväz (LS).

SkryťVypnúť reklamu

Pred inauguráciou nového parlamentu prijali niekoľko pozmeňujúcich návrhov k rokovaciemu poriadku, medzi nimi aj návrh DSS, podľa ktorého je na schválenie zákona potrebná väčšina z 91 srbských aj 35 čiernohorských poslancov, a nie väčšina zo všetkých 126 poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 371
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 974
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 128
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 113
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 922
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 663
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 638
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu