Bonn 19. júla (TASR) - Európska únia dnes prisľúbila, že bude brániť Kjótsky protokol o klimatických zmenách proti návrhom Japonska a troch ďalších krajín na uvoľnenie kontroly emisií oxidu uhličitého, ktoré vrhli ďalší tieň pochybností na šance na úspech po odmietnutí zmluvy zo strany Spojených štátov.
Rozpory v stanoviskách sa znova vynorili po dnešnom začiatku oficiálnych rokovaní v Bonne, kde sa delegácie vysokých predstaviteľov 178 krajín sveta vrátane Slovenska zaoberajú možnosťami dosiahnutia dohody o znížení emisií skleníkových plynov.
Predseda konferencie strán Rámcového dohovoru OSN o klimatických zmenách v Bonne, holandský minister životného prostredia Jan Pronk dnes delegátov vyzval, aby ich odstúpenie USA od Kjótskeho protokolu z roku 1997 neodradilo od dosiahnutia dohody či hľadania alternatív.
"Nezačínajme úplne odznova. Nepremárnime naše predošlé úsilie," vyhlásil Pronk pri otvorení konferencie s tým, že dohovor z Kjóta je zatiaľ jedinou a najlepšou stratégiou, ktorú rokujúce krajiny majú. Bez priamej zmienky o Spojených štátoch tiež uviedol, že konečná dohoda by mala byť "otvorená a dostatočne priateľská" na to, aby sa k nej mohli neskôr, ak nie hneď teraz, pripojiť ďalšie krajiny.
Podľa slov predsedu konferencie je kvôli hrozbe globálneho otepľovania nevyhnutný rýchly postup. Čoraz viac faktov totiž svedčí o tom, že nikdy v priebehu ľudských dejín sa klíma nemenila tak rýchlo, ako v súčasnosti.
V uliciach Bonnu sa medzitým zišlo asi 2000 odporcov globalizácie. Niekoľko sto z nich s výzvou na to, aby Kjótsky protokol uvoľnil cestu ešte radikálnejším opatreniam na spomalenie klimatických zmien, zablokovalo hlavnú cestu asi dva kilometre od hotela, v ktorom prebieha stretnutie zástupcov krajín.
Medzi hlavné sporné body dnes patrilo to, ako odmeniť krajiny za vhodnú starostlivosť o lesy, ktoré "vpíjajú" skleníkové plyny zo vzduchu, a ako prísne potrestať krajiny, ktoré nedodržia sľúbené ciele.
Komisárka EÚ pre životné prostredie Margot Wallströmová delegátov varovala, že čas rokovaní sa kráti. "Už pracujeme nadčas. Nemôžeme si dovoliť ďalšie zlyhanie," vyhlásila komisárka.
Štyri krajiny - Kanada, Japonsko, Austrália a Rusko - predstavili nový návrh. Podľa neho by sa im vo väčšej miere ako doteraz znížil záväzok na obmedzenie emisií za udržiavanie lesov, ktoré absorbujú oxid uhličitý.
Každá krajina by si mala podľa nemenovaného vysokého kanadského predstaviteľa vyjednať vlastnú hranicu na to, aký "kredit" dostane, keďže vytváranie nepružných "vzorcov" pre každého je neplodným prístupom.
Európska únia však takýto návrh podľa belgického štátneho tajomníka pre životné prostredie Oliviera Deleuzeho odmietla s tým, že uprednostňuje "jasný a prísny" systém obmedzení. EÚ je ale pripravená na rokovania, i keď akákoľvek dohoda musí mať "environmentálny" charakter. "V opačnom prípade je to nezmysel," vyhlásil Deleuze.