Moskva 19. júla (TASR) Technici pripravujúci operáciu vyzdvihnutia stroskotanej ruskej jadrovej ponorky Kursk nenašli pri tohtotýždňovom prieskume poškodeného prvého oddelenia plavidla pomocou kamier nijakú nevybuchnutú muníciu. Informoval o tom dnes hovorca ruského vojenského námorníctva Igor Dygalo.
Prvé oddelenie zničené sériou nevysvetlených explózií, ktoré poslali Kursk ku dnu, môže obsahovať neexplodované torpéda a bude oddelená od trupu ponorky a zostane na dne Barentsovho mora v hĺbke viac ako 100 metrov. Termín začiatku tejto etapy operácie je predbežne stanovený na 8. augusta.
Supermoderná ponorka a pýcha ruského vojenského námorníctva havarovala 12. augusta 2000 so 118 mužmi na palube. Katastrofu, ku ktorej došlo v priebehu vojenského cvičenia nikto z námorníkov neprežil.
Medzinárodná operácia vyzdvihnutia Kurska sa začala v utorok tento týždeň, keď diaľkovo riadené podmorské plavidlo zmeralo radiáciu a špeciálne nórsko-škótske plavidlo Mayo v stredu odčerpalo viac ako 2000 kubických metrov bahna z okolia havarovanej ponorky. Predpokladá sa, že samotné vytiahnutie 18.000 ton vážiaceho vraku na hladinu sa uskutoční v polovici septembra.
Po oddelení provy ponorky budú hlbinní potápači s pomocou špeciálnej techniky robiť diery do pancierového plášťa ponorky, ktoré majú slúžiť na upevnenie oceľových lán určených na použitie pri vyťahovaní stroskotaného plavidla. Káble sa pripoja na 26 hydraulických zdvíhacích jednotiek ukotvených na obrovskom pontóne a celá sústava s ponorkou sa odtiahne do prístavu Murmansk.
Loď Mayo, ktorá slúži ako základňa pre technicky zložitú a finančne náročnú operáciu, dnes priplávala do nórskeho arktického prístavu Kirkenes, kde uskutočnila výmenu prístrojov a posádky. S prvým nasadením hlbinných počítačov sa počíta najskôr po návrate lode nad mesto minuloročného nešťastia, teda cez víkend.
Rusko naďalej tvrdí, že z vraku Kurska neuniká do okolia radiácia. Moskva vyhlasuje, že vytiahnutie ponorky má zaručiť, aby dvojica jej reaktorov nepredstavovala ani v budúcnosti nijakú hrozbu.