
Podnikateľ a bývalý predseda Krajského predstavenstva HZDS v Trnave Vladimír Poór (vľavo) s Vladimírom Mečiarom, ešte ako s kamarátom (snímka vľavo). Na obrázku vpravo sa privatizér Poór 6. septembra 2000 dostavil v sprievode svojho advokáta Milana Ružbárskeho na výsluch na Račiansku ulicu v Bratislave. Poór vypovedal ako svedok v kauze vzniku Druhej obchodnej, a. s., a privatizácie Nafty Gbely. Špekuluje sa, že o Naftu Gbely mal záujem aj Mečiar. Poór o šéfovi HZDS dnes hovorí: „Nikdy sa ma nezastal ani nič pre mňa neurobil. Ja som ho ani nežiadal, aby sa ma zastal. Mám problémy, ktoré som si zavinil sám a sám si ich aj riešim.“ Poór v roku 1997 kúpil Naftu Gbely a neskôr ho vyšetrovali z čudného zaobchádzania s týmto kedysi štátnym majetkom. Ružbársky pracoval v advokátskej kancelárii so súčasným šéfom SIS Vladimírom Mitrom. FOTO – TASR
Privatizér: Mečiar kedysi zneužíval Čarnogurského na svoju popularitu, dnes sa to otočiloMečiarov privatizér Vladimír Poór s politikou definitívne skončil. Minulý týždeň vystúpil z HZDS a SME povedal, že už do žiadnej strany nevstúpi. „Skončil som s politikou. Nepatrím ani k mečiarovcom, ani k tkáčovcom, ani k trenčianskej skupine, k nikomu. Mám kamarátov medzi všetkými, keď budú potrebovať zápisník alebo pero, kedykoľvek im ho dám.“ Podľa Poórových slov to však hnutie potrebovať nebude: „Hovorí sa, že v hnutí sa udomácnila ekonomicky schopnejšia partia ako tí, čo odchádzajú. Nové kancelárie si zariaďujú koženými sedačkami, montujú tam klimatizácie.“
On sám vraj zobral nedávno Mečiarovi vozidlo Audi A8. Poór to popiera, rovnako ako to, že prišiel vďaka HZDS k veľkému majetku. „Podnikať som začal na konci osemdesiatych rokov, teda dávno pred vznikom HZDS. Dajme na misku váh, kto komu viac pomohol. A či to mne stálo za to, že som si narobil to, čo som si narobil.“ Priznáva, že Nafta Gbely je preňho problémom na celý život. „S dnešnými životnými skúsenosťami a rozumom by som do toho určite šiel, ale už úplne iným spôsobom. Z HZDS som odišiel preto, že nie je šanca na výmenu predsedu. To by musel Mečiar prísť a povedať – Toto je môj nový nástupca, ktorého som ja vybral.“
To, že je Mečiar stále na politickej scéne, podľa Poóra vyhovuje najmä oponentom HZDS, čo tak poukazovaním na jeho nedostatky a hrozbu návratu získavajú politické body. „Podobnú taktiku používal v minulosti sám Mečiar. Hovoril nám, že čím dlhšie bude Čarnogurský na čele najsilnejšieho opozičného hnutia – KDH, tým dlhšie budeme vyhrávať voľby. Preto nás krotil, aby sme do neho príliš nerýpali.“ Mečiarovou pravou rukou je dnes podľa privatizéra Nafty Gbely po Kňažkovi, Nagyovej a Lexovi Jozef Tarčák: „V rámci možností. Mečiar v skutočnosti nikdy nikomu neveril.“ (rom)