Moskva 19. júla (TASR) Rusko prišlo v minulom roku v dôsledku úniku kapitálu o 11 miliárd dolárov. Väčšina z týchto peňazí, až 80 percent, smerovala do USA, informoval hovorca Kremľa s odvolaním sa na informácie ministerstva vnútra.
Objem zahraničných investícií prúdiacich do Ruska za rovnaké obdobie dosiahol bezmála osem miliárd dolárov. Stabilný prílev zahraničných investícií do ruskej ekonomiky priviedol ruské orgány k nestálemu zavádzaniu zákonov chrániacich práva investorov a vlastníkov pred organizovaným zločinom.
Dolná komora ruského parlamentu Štátna duma, uplynulý piatok jednoznačnou väčšinou odsúhlasila zákon zameraný na boj proti praniu špinavých peňazí. Prijatie právnej normy je nevyhnutné na to, aby sa Rusko dostalo z čiernej listiny krajín, v ktorých vládnu chmúrne pomery v súvislosti s finančnými tokmi.
Spojené štáty americké a ich ekonomickí spojenci združení vo Finančnej akčnej bojovej jednotke (FATF) dali Rusku, Filipínam a pacifickému ostrovnému štátu Nauru na sklonku uplynulého mesiaca termín do 30. septembra, aby razantne zakročili proti praniu špinavých peňazí. V opačnom prípade budú musieť čeliť novým, prísnejším sankciám.
Prijatý zákon, ktorý ešte potrebuje súhlas hornej komory ruského parlamentu a podpis prezidenta Vladimira Putina, dá úradom právomoc preskúmať výdavky rozsiahlych súm a dohliadať na finančné transakcie nad určitou hodnotou. V prípade podozrenia je možné získané informácie poskytnúť cudzím štátnym orgánom.
Za presadenie tohto zákona sa zasadzuje aj prezident Putin, pričom argumentuje práve stratami ekonomiky pri úniku kapitálu z krajiny.