New York 19. júla (TASR) - Počas príprav amerického prezidenta Georgea W. Busha na stretnutie s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom a ďalšími svetovými lídrami na summite G8 v Janove Biely dom zdôraznil, že túži po vypracovaní novej dohody s Moskvou. Tá by nahradila zmluvu o protiraketovej obrane (ABM) z roku 1972, píšu dnešné New York Times (NYT).
Noviny však zároveň zdôraznili fakt, že Bushova administratíva neschváli žiadnu dohodu, ktorá by obmedzovala rozvoj protiraketovej obrany. "Nechceme žiadne formálne obmedzenia rozvoja, testovania a rozmiestnenia," povedal nemenovaný predstaviteľ administratívy pre NYT.
Bushov prístup predstavuje radikálnu zmenu v porovnaní s tými, čo regulovali vojenskú súťaž medzi Moskvou a Washingtonom za posledných 30 rokov. Predstavitelia súčasnej administratívy tvrdia, že ich postoj odráža koniec studenej vojny a túžbu Pentagónu po maximálnej flexibilite v budovaní zariadení proti potenciálnym raketovým útokom zo strany rastúcich veľmocí tretieho sveta ako je napr. Irán či Severná Kórea.
Denník však konštatuje, že tento prístup je prinajmenšom nevhodný pre rokovanie s Rusmi. V stredu síce Putin v Moskve zmiernil svoju kritiku plánov Washingtonu na limitovanú obranu, avšak ani slovkom nenaznačil, že je pripravený vzdať sa ABM.
Väčšina európskych krajín zastáva názor, že ak má byť dohoda z roku 1972, nech ide o právne záväznú dohodu regulujúcu rozvoj strategických systémov, ktorá by dokázala zaručiť aj vojenskú rovnováhu.