Bratislava 19. júla (TASR) - Časť vyšších múrov ruín Kláštora svätej Kataríny v Malých Karpatoch sa podarilo domurovať a následne zakonzervovať účastníkom prvého turnusu mládežníckeho letného tábora zameraného na záchranu schátraných pozostatkov ranobarokovej stavby. Prvého turnusu, ktorý sa dnes skončil, sa zúčastnilo 37 dobrovoľníkov z celého Slovenska.
Ako pre TASR povedal vedúci táborovej družiny Marek Belička, aktivity na záchranu komplexu stavieb v Katarínke začalo organizovať už v roku 1995 Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže. V súčasnosti sa na vyčistení areálu kláštora, konzervácii múrov a na archeologickom a historickom výskume podieľa aj Obecný úrad a Lesná správa Dechtice, Západoslovenské múzeum Trnava, Pamiatkový ústav Bratislava a Rehoľa menších bratov - Františkánov Bratislava.
Počas rekonštrukčných prác prešli dobrovoľníci od domurovania prízemných pozostatkov muriva k rozoberaniu a ďalšiemu dotvoreniu korún vysokých múrov. Počas tohto leta plánujú organizátori rozšíriť archeologické vykopávky z predchádzajúcich rokov a zdokumentovať nálezy. Rovnako sa už čiastočne podarilo objaviť a odkryť časti krypty kláštora, v ktorej sa našli tri neúplné ľudské kostry. Stav krypty však podľa Belička svedčí o jej viacnásobnom vykradnutí. Doteraz sa pri vykopávkach našli mince, medailóny, krb, či kachlice a dlažba.
Ďalších troch tohtoročných turnusov by sa malo do konca leta zúčastniť asi 100 mladých ľudí vo veku 17 až 28 rokov.
Kláštor Katarínka bol postavený na začiatku tridsaťročnej vojny v roku 1618 a patril pôvodne Františkánskej reholi. V 17. storočí bol niekoľkokrát poškodený tureckými a cisárskymi vojskami. Na základe dekrétu Jozefa II. z roku 1786 bol kláštor zrušený a opustený. Posledné dve storočia chátral až do súčasnej podoby.