Rím 19. júla (TASR) - Ministri zahraničných vecí skupiny siedmich najvyspelejších krajín a Ruska (G8) dnes v Ríme začali druhý deň rokovaní pred víkendovým summitom v talianskom Janove. Šéfovia diplomacií sa venovali napätej situácii na Blízkom východe. Konštatovali, že Izrael a Palestínčania "musia" začať obdobie uvoľňovania napätia a zastaviť násilie.
Ministri G8 sa zhodli na tom, že situácia na Blízkom východe je "alarmujúca" a vyzvali Izrael a Palestínčanov na realizáciu plánu vypracovaného bývalým americkým senátorom Georgeom Mitchellom.
"Vo svetle alarmujúceho vývoja udalostí na Blízkom východe opäť zdôrazňujeme, že Mitchellova správa je jedinou cestou vpred," uvádza sa vo vyhlásení vydanom oddelene od záverečného komuniké.
"Situácia sa zhoršuje, je skutočne znepokojujúca. Čas, ktorý máme k dispozícii, čoskoro vyprší," povedal taliansky minister zahraničných vecí Renato Ruggiero.
Predstavitelia štátov G8 pritvrdili vo svojom vyhlásení a nahradili v ňom výraz "mali by" slovom "musia" (zastaviť násilnosti). Deklarácia taktiež opatrne vyslovuje podporu myšlienke "monitorovania (situácie) treťou stranou", proti čomu sa stavia Izrael a na čo sa iba s podozrením dívajú Spojené štáty.
Na programe rokovaní ministrov zahraničných vecí boli aj plány USA na vybudovanie kontroverzného systému národnej protiraketovej obrany (NMD). Päťstránkové záverečné komuniké sa však o protiraketovom dáždniku ani slovom nezmieňuje.
"Pripisujeme veľký význam existujúcim režimom multilaterálnych dohôd," znie jediná všeobecná zmienka týkajúca sa otázky protiraketovej obrany, v ktorej existujú v rámci štátov G8 výrazné názorové rozdiely.
Proti NMD ostro protestuje Rusko, ktoré ho považuje jednoznačne za porušenie zmluvy o protiraketovej obrane (ABM) z roku 1972, považovanej za jeden z pilierov strategickej stability vo svete. Značné pochybnosti o potrebe budovania protiraketového dáždnika existujú vo Francúzsku a Nemecku.
1 3 sla ed