Washington 1. marca (TASR) - Americký prezident George W. Bush v dnešnom rozhlasovom príhovore pohrozil Iraku vojenským zásahom a irackému ľudu predpovedal svetlejšiu budúcnosť, len čo ich brutálny diktátor Saddám Husajn odíde. Svoj boj za zmenu režimu v Iraku považuje Bush za úsilie podobné obnove Japonska a Nemecka po druhej svetovej vojne.
Hoci Biely dom opakovane tvrdí, že prezident ešte nevydal konečné rozhodnutie o odzbrojení Iraku vojenskou silou, sám Bush už predložil podrobné plány toho, čo príde po americkej invázii.
"Spojené štáty vôbec nemajú v úmysle určovať presnú formu irackej vlády. Táto voľba je v rukách irackého ľudu. Postaráme sa však to, aby jedeného brutálneho diktátora nenahradil druhý," vyhlásil Bush vo svojom pravidelnom príhovore. Americkému národu tak v podstate zopakoval prejav, ktorý si začiatkom týždňa vypočuli jeho konzervatívni zástancovia.
Hoci USA sa usilujú získať na svoju stranu BR OSN a presvedčiť ju, aby podporila americký návrh novej rezolúcie o Iraku, Bush nepovažuje tento krok za rozhodujúci. Hoci prijatie dokumentu, ktorý by oprávňoval použitie sily proti Iraku, je žiaduce, nie je pre Washington nevyhnutné.
"Amerika je rozhodnutá vynútiť si plnenie požiadaviek BR OSN konfrontáciou vážneho a narastajúceho nebezpečenstva Saddáma Husajna a jeho zbraní hromadného ničenia," vyhlásil americký prezident.
"Tomuto diktátorovi nebude dovolené, aby zastrašoval a vydieral civilizovaný svet, a aby dodával svoje strašné zbrane teroristickým skupinám, ktoré ich neváhajú použiť proti nám. Bezpečnosť amerického ľudu závisí od ukončenia tejto hrozby," podčiarkol Bush.
Svoju vojnovú rétoriku však zmiernil, keď značnú časť svojho prejavu venoval obnove Iraku po vojenskom zásahu a pomoci, ktorú sú USA pripravené poskytnúť. Podrobne hovoril o lekárskej a potravinovej pomoci irackému ľudu a prisľúbil, že Washington so spojencami sa postará o to, aby sa 55.000 distribučných miest čo najskôr zásobilo potravinami a liekmi.
Bush prirovnal svoje plány pre Irak k obnove Japonska a Nemecka po druhej svetovej vojne.
"Boli časy, keď mnohí tvrdili, že kultúry Japonska a Nemecka si už nedokážu udržať demokratické hodnoty. Mýlili sa. Dnes niektorí tvrdia to isté o Iraku. Aj oni sa však mýlia," uzavrel Bush svoj príhovor.