Canberra 19. júla (TASR) - Aktivisti ochranárskej organizácie Greenpeace dnes pred americkým veľvyslanectvom v Austrálii symbolicky spútali do reťazí "sochu slobody" na protest proti vážnym obvineniam vzneseným voči členom Greenpeace, ktorí pred niekoľkými dňami spôsobili odklad skúšky amerického systému protiraketovej obrany (NMD).
V prípade, že obžalovaných uznajú vinnými z narušenia bezpečnostnej zóny a porušenia nariadení, im hrozí trest odňatia slobody vo výške minimálne desať rokov.
Podľa austrálskej pobočky Greenpeace je cieľom dnešnej akcie v hlavnom meste Canberra odsúdiť "zásah" proti právu na pokojnú demonštráciu.
Počas testu NMD odpálili z leteckej základne v Kalifornii smerom nad Tichý oceán upravenú pokusnú medzikontinentálnu raketu Minuteman-II, ktorú mal po menej než 30 minútach letu zaznamenať radar. Po vyhlásení simulovaného poplachu po necelých 22 minútach bola z ostrova Kwajalein proti rakete vystrelená iná strela, ktorej úlohou bolo zasiahnuť ju. Podľa vyjadrenia Pentagónu strela zasiahla svoj cieľ a raketu vo výške 240 kilometrov nad zemským povrchom zničila.
Obvinení aktivisti pochádzajúci z USA, Kanady, Nemecka, Indie, Švédska a Veľkej Británie sa nachádzali v člnoch pod dráhou letu rakiet, v dôsledku čoho sa test musel odložiť o 40 minút. Aj napriek varovaniu, že aktivisti sa nachádzajú v nebezpečnej zóne spolu s najmenej jedným člnom pobrežnej hliadky, vydal veliteľ základne povel na odpálenie rakiet.
Austrálska vláda je jednou z mála vo svete, ktorá jednoznačne podporuje iniciatívu Washingtonu v oblasti protiraketovej obrany.