Jeruzalem 19. júla (TASR) - V moči chorých ľudí, hovädzieho dobytka a škrečkov sú prítomné bielkoviny, ktoré sa silno podobajú priónom, pôvodcom neliečiteľnej Creutzfeld-Jakobovej choroby (CJCh) a tzv. choroby šialených kráv (BSE). Zistili to vedci z Centra Agnesa Gingesa pre neurogenetiku v Jeruzaleme v spolupráci so švajčiarskou firmou Prionics. Tento poznatok by mohol uľahčiť včasné diagnostikovanie ochorení mozgu, píše sa v článku, ktorý vyjde v americkom časopise Journal of Bilogical Chemistry.
Dokázanie bielkovín podobných priónom v moči by mohlo svedčiť o novej ceste prenosu. Ohrozené by boli najmä zvieratá pasúce sa na lúkach. Na overenie tejto možnosti vedci pokusne infikovali škrečky koncentrátom urínových bielkovín. Po 60 dňoch sa v moči skutočne objavili priónové bielkoviny. Žiadne zo zvierat však ani po 270 dňoch nevykazovalo klinické symptómy choroby. Naopak škrečky infikované normálnym pôvodcom krívačky vykazovali prvé symptómy už po 75 dňoch.
Z toho vyplýva, že popísaná forma priónov má iný mechanizmus spustenia choroby. Jej dokázanie v moči by sa však mohlo využiť na diagnostikovanie mozgových ochorení u ľudí a zvierat dostatočne dlho pred prvými symptómami. V súčasnosti sa to dá zistiť až analýzou mozgového tkaniva po smrti.
Experimenty potvrdili aj túto domnienku. U zvierat pokusne infikovaných pôvodcom krívačky sa zmenené prióny objavili v moči už po 40 dňoch, zatiaľ čo prvé symptómy sa prejavili až po 75 dňoch. Vedci špekulujú, že prióny sa do moču mohli dostať pri filtrovaní krvi v obličkách. Koncentrácia iných priónov v moči bola v porovnaní s krvou vyššia o faktor 120. Prióny sa teda dajú ľahšie dokázať v moči než v krvi.