SME

V Egypte vrcholia prípravy na summit Ligy arabských štátov o Iraku

Káhira/Šarm aš-Šajch 28. februára (TASR) - V sobotu 1. marca sa začne v egyptskom letovisku na brehu Červeného mora Šarm aš-Šajch 15. výročná vrcholná ...

Káhira/Šarm aš-Šajch 28. februára (TASR) - V sobotu 1. marca sa začne v egyptskom letovisku na brehu Červeného mora Šarm aš-Šajch 15. výročná vrcholná schôdzka Ligy arabských štátov (LAŠ). Summit sa mal pôvodne uskutočniť v Bahrajne a jeho témami bude iracká kríza a izraelsko-palestínsky konflikt.

Panarabská organizácia LAŠ bola založená na popud Veľkej Británie v Káhire 22. marca 1945 a jej pôvodným cieľom je podporovať arabskú jednotu a modernizáciu arabskej spoločnosti. Po vzniku Izraela v roku 1948 sa však pozornosť LAŠ zamerala takmer výhradne na to, ako odstrániť židovský štát a na arabskú jednotu sa zabudlo. Dôsledky tohto vývoja všearabskej organizácie sú citeľné ešte aj dnes, keď táto 22-členná organizácia nie je schopná dospieť k jednotnému stanovisku v otázke Iraku a modernizácia arabského sveta stojí celkom mimo jej záujmu.

SkryťVypnúť reklamu

Dôsledkom toho je, že mnohé arabské štáty majú najmodernejšie zbrane vrátane vojnových lodí a stíhačiek F-16, ale nefungujú v nich základné demokratické mechanizmy.

Jediné na čom sa členské krajiny LAŠ dokážu z času na čas zhodnúť, je ich jednotný nepriateľský postoj voči sionizmu. Liga sa po druhej svetovej vojne postavila proti riešeniu otázky Palestíny vo forme dvoch štátov a jej generálny tajomník Azzam Paša predpovedal 15. mája 1948, že vojna za nezávislosť Izraela sa premení na vykynožovaciu vojnu a o nastávajúcich masakrách sa bude hovoriť ako sa v minulosti hovorilo o masakrách Mongolov a križiakov.

Bola to LAŠ, ktorá vyhlásila bojkot Izraela po šesťdennej vojne v roku 1967: "žiadny mier, žiadne uznanie, žiadne rokovania". V roku 1974 vyhlásila arabská liga Organizáciu pre oslobodenie Palestíny (OOP) za jediného legitímneho predstaviteľa palestínskeho ľudu a súčasne schválila postupný plán deštrukcie Izraela.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1977 po rokovaniach egyptského prezidenta Anvara Sadata s izraelským premiérom Menachemom Beginom v americkom Camp Davide vyzvala LAŠ na "izoláciu sionistickej entity" a Sadatovu návštevu Jeruzalema nazvala "flagrantným porušením princípov a cieľov všearabského zápasu so sionistickým nepriateľom". V marci 1979 LAŠ potrestala Káhiru tým, že pozastavila členstvo Egypta v organizácii a odsťahovala sa z Káhiry.

V roku 1981 LAŠ prišla s plánom saudskoarabského kráľa Fahda na riešenie konfliktu, ale menovite sa o Izraeli nezmienila. Egyptu obnovili plnoprávne členstvo v organizácii v roku 1989. Napriek dobrým vzťahom s bývalým Sovietskym zväzom označil summit LAŠ v roku 1990 imigráciu sovietskych Židov do Palestíny a na ďalšie okupované územia za "novú agresiu proti palestínskemu ľudu".

SkryťVypnúť reklamu

Jednotu členských krajín LAŠ vytvorenú na základe odsudzovania spoločného nepriateľa narušila iracká okupácia Kuvajtu 2. augusta 1990. Časť arabských krajín sa síce postavila na stranu Iraku a ďalšia skupina zachovala neutrálny postoj, niektoré arabské krajiny však vstúpili do protiirackej koalície vedenej USA a zúčastnili sa na vojne proti Bagdadu.

Po vypuknutí druhého palestínskeho povstania v septembri 2000 LAŠ povzbudzovala palestínsky ľud a kritizovala tie arabské krajiny, ktoré s Izraelom udržiavali styky po uzavretí izraelsko-palestínskych dohôd o riešení konfliktu v Oslo.

V roku 2002 LAŠ na svojom marcovom summite v Bejrúte vyhlásila, že ak sa Izrael vráti na hranice z roku 1947-48, arabské krajiny s ním nadviažu "normálne vzťahy". Súčasne však vyhlásili, že členské krajiny nikdy neudelia občianstvo palestínskym utečencom, ktorí by si tak zachovali právo na návrat do svojich domovov v Izraeli.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnej irackej kríze zatiaľ arabské krajiny neboli schopné vypracovať spoločné stanovisko. Zatiaľ čo napríklad Sýria, Libanon a Palestínčania otvorene podporujú Irak, Kuvajt a Egypt požadujú od LAŠ, aby Irak odsúdila za jeho tvrdohlavý a neústupný postoj. Ďalšie arabské krajiny akoby naznačovali svoj strach z toho, že po prípadnej demokratizácii Iraku, by mohlo dôjsť k takýmto zmenám aj v ďalších arabských štátoch. Keby sa LAŠ podarilo po dlhých desaťročiach prikročiť k budovaniu občianskej spoločnosti v členských krajinách organizácie, urobila by veľa v prospech arabského ľudu i v záujme lepšej budúcnosti tohto výbušného regiónu.

2 4 12 vr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 079
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 854
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 130
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 022
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 744
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 991
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu