Prípad v ostatných dňoch poznačil aj japonsko-americké vzťahy.
Americké úrady vydali 24-ročného Woodlanda japonskej polícii až po štyroch dňoch váhania, pretože žiadali záruky, že budú zaručené jeho práva. Štvordňové vyčkávanie viedlo k diplomatickému napätiu medzi oboma krajinami, ktoré patria k hlavným garantom bezpečnosti ázijsko-pacifického regiónu. Mnohí Japonci to považujú za urážku svojho právneho systému.
Okinawská polícia umiestnila Woodlanda po jeho vydaní 6. júla vo väzení na leteckej základni Kadena.
Na Okinawe, ktorá bola počas druhej svetovej vojny dejiskom tvrdých bojov medzi Japoncami a Američanmi, sa nachádza približne 26.000 z celkového počtu 48.000 amerických vojakov slúžiacich na základniach v Japonsku - čo znamená viac než štvrtinu celkového počtu vojakov nachádzajúcich sa v ázijsko-pacifickej oblasti.
Podľa zmluvy SOFA (Status of Forces Agreement) Washington nemusí Japonsku vydať podozrivú osobu, kým nie je oficiálne obvinená, súhlasil však s výnimkou v prípade niektorých "odporných" zločinov.
Obyvatelia Okinawy sú čoraz viac znepokojení násilím páchaným americkými vojakmi, ku ktorému dochádza aj napriek sľubom Washingtonu o sprísnení disciplíny. V roku 1995 na tomto ostrove znásilnili traja americkí vojaci 12-ročné dievča.