Lisabon 27. februára (TASR) - Portugalsko, ktoré je dnes jedným zo silných zástancov politiky USA na odzbrojenie Iraku, predávalo v roku 1993 Bagdadu zbrane napriek embargu OSN. Túto správu odhalil v dnešnom vydaní portugalský magazín Visao.
Predávané zbrane pochádzali zo štátnej zbrojárskej firmy INDEP a boli medzi nimi bomby, granáty, torpéda, míny, rakety, náboje a zásobníky vo výške 50.000 eúr. Tento predaj bol registrovaný na Národnom štatistickom ústave, uvádza Visao.
Proti tejto informácií sa však ohradil portugalský premiér Jose Manuel Durao Barroso, ktorý v roku 1993 pôsobil vo funkcii ministra zahraničných vecí, a vyhlásil, že na ministerstve zahraničných vecí ani na ministerstve obrany niet žiadnych záznamov o predaji zbraní do Iraku.
"Pod mojím splnomocnením sa nikdy nepredávali zbrane počas embarga OSN," zdôraznil pre médiá Durao Barroso. Bývalý zástupca ministra obrany Eugenio Ramos predtým magazínu Visao povedal, že "vysvetlenie predaja môže byť založené na revízii účtov pred rokom 1993, alebo môže vychádzať zo štatistických previerok."
Z predaja zbraní Iraku počas embarga OSN boli obvinené aj ďalšie krajiny a jednotlivci. Ukrajina čelí obvineniam, že Bagdadu napriek zbrojnému embargu predala systém protivzdušnej obrany. Minulý rok boli zatknutí českí a nemeckí obchodníci so zbrojárskym tovarom a obvinení z predaja zbraní do Iraku.
Portugalsko sa postavilo na stranu Veľkej Británie, Španielska, Talianska a Dánska, ktoré vyjadrili podporu USA a ich tvrdej línii voči režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna.
Konzervatívna vláda v Lisabone dokonca povolila jednotkám USA smerujúcim do Perzského zálivu využívať jej letecké základne na Azorských ostrovoch.