Frankfurt 27. februára (TASR) - Iracká opozícia chce po páde Husajnovho režimu vládnuť v krajine sama. Americké úmysly dosadiť po Saddámovi Husajnovi amerického vojenského guvernéra, zachovať terajšie štruktúry moci, aj keď pod americkým velením, a novej vláde odovzdávať moc len po určitých etapách, Iračania v zahraničí odmietajú, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Kvôli otázke nového prerozdelenia moci v Iraku hrozí vážny rozkol medzi americkou vládou a irackými opozičnými politikmi, ktorých Washington dlhé roky podporoval. Podaktorí z nich sa vrátili na sever krajiny, ovládaný Kurdmi, aby pokračovali v boji proti nenávidenému mocipánovi v Bagdade. Rozhodnutie pripojiť sa ku Kurdom súvisí aj so skutočnosťou, že časť Iračanov sa nechce dostať do pozície "opozície v exile", konštatuje mienkotvorný FAZ.
Iracká opozícia varuje pred nebezpečenstvom, že dlhodobejšia prítomnosť amerických vojakov v Iraku by mohla USA zmeniť na nenávidenú okupačnú moc a z Američanov urobiť "nepriateľov všetkých Iračanov. Predstavitelia irackej opozície, z ktorých mnohí nadviazali po vojne v Kuvajte v rokoch 1990-91 spoluprácu s americkou vládou, sú roztrpčení nad tým, že teraz, keď sa priblížili k svojmu cieľu a stoja zoči-voči osudovej zmene vo vlastnej krajine, ich chce Washington odsunúť nabok, zdôrazňuje FAZ.
Ku kritike irackej opozície sa pripojili aj apolitickí disidenti, žijúci v zahraničí. Tí tiež vyjadrili nedôveru voči americkým plánom a pripomenuli, že Západ v minulosti Saddáma Husajna podporoval a v budúcnosti by mohol takisto podporovať aj nového diktátora. Predstavy Washingtonu o vytvorení americkej vojenskej vlády v Bagdade kritizoval aj vodca irackých Kurdov Džalal Talabani. Oznámil však, že Kurdi nebudú proti Američanom bojovať, mienia ale vyvíjať na Washington "priateľský nátlak, aby v Iraku po Saddámovi Husajnovi dovolili demokratický, federatívny parlamentný systém", uzatvára Frankfurter Allgemeine Zeitung.