Moskva 26. februára (TASR) - Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder sa dnes večer zišiel v Moskve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na rozhovoroch o irackej kríze.
V rámci rokovaní sa má dohodnúť ďalší postup oboch krajín v Bezpečnostnej rade OSN. Bezprostredne po príchode do ruskej metropoly Schröder vyzval irackého prezidenta Saddáma Husajna, aby zlikvidoval kontroverzné rakety as-Samúd 2.
Nemecký kancelár potvrdil spoločnú pozíciu Ruska a Nemecka pre nenásilné riešenie irackej krízy. "Vychádzam z toho, že pozícia aj vydrží," dodal.
Krátko predtým z Kremľa prenikla informácia, že Rusko a Nemecko nechcú vytvoriť v Bezpečnostnej rade OSN spoločný front proti novému americko-britskému návrhu rezolúcie o Iraku.
Omnoho viac je potrebné postarať sa o reálne odzbrojenie Iraku, "aby sa svetové spoločenstvo zbavilo obáv". Primerane tomu by Moskva mohla súhlasiť s novou rezolúciou, avšak iba ak by obsahovala ďalšie kroky na odzbrojenie Bagdadu.
"Pre pokojné riešenie s politickými prostriedkami existuje ešte dostatok šancí a my si nezložíme ruky do lona," citovala nemenovaného hovorcu Kremľa ruská tlačová agentúra Interfax.
Spolu s Ruskom predložilo Nemecko a Francúzsko v BR OSN návrh na výrazné rozšírenie a predĺženie zbrojných inšpekcií. Tento návrh podporuje aj Čína.
Na druhej strane USA spoločne s Veľkou Britániou a Španielskom žiadajú v novom návrhu rezolúcie rýchle rozhodnutie BR OSN o vojenskom zásahu. Hovorca Kremľa označil túto alternatívu za "neprijateľnú".
Rusko dnes potvrdilo odmietavé stanovisko k postupu USA. Tento návrh vychádza z predpokladu, že zbrojní inšpektori zlyhali, objasnil v New Yorku námestník ruského ministra zahraničných vecí Jurij Fedotov podľa správy tlačovej agentúry ITAR-TASS. Pre to však nie je "nijaký podklad", dodal.
Podľa predbežných zámerov majú Putin a Schröder hovoriť počas dvojhodinového stretnutia aj o postoji ich krajín pri hlasovaní v bezpečnostnom orgáne. Počíta sa s tým, že o novej rezolúcii sa bude hlasovať v druhom marcovom týždni. Schröder chce ešte v noci letieť nazad do Nemecka.
V prípade, ak sa v bezpečnostnom grémiu nenájde väčšinová podpora pre nemecko-francúzsko-ruskú iniciatívu, toho času je skôr nepravdepodobné, že Moskva svojím vetom zabráni prijatiu Washingtonom presadzovanej rezolúcie.
Namiesto toho môže nastať scenár, podľa ktorého sa Rusko zdrží hlasovania spolu s Francúzskom a Čínou, ktoré tiež disponujú vetom v BR OSN. Rovnako aj Nemecko si ako nestály člen Bezpečnostnej rady nechalo otvorenú možnosť zdržať sa hlasovania.