Rím 25. februára (TASR) - Rozvojové krajiny a darcovské štáty prisľúbili dnes zefektívnenie spôsobu distribúcie pomoci s cieľom zabezpečiť, aby sa vynakladalo viac peňazí pre ľudí, ktorí ich potrebujú, a menej na byrokraciu.
Podľa účastníkov stretnutia v Ríme plytvajú existujúce kanály pre humanitárnu pomoc časom a prostriedkami. Darcovia si tak nie sú istí, ako sú ich peniaze použité, a príjemcovia zasa zavalení väčším množstvom kancelárskej práce a návštev úradníkov než dokážu zvládnuť.
"Je očividné, že veci nefungujú," povedal prezident Svetovej banky (SB) James Wolfensohn novinárom po dvojdňovej schôdzke rozvojových krajín, darcovských štátov, vrátane USA a Británie, a multilaterálnych veriteľov. Podľa Wolfensohna ja na svete momentálne viac než 60.000 humanitárnych projektov a tak si nemožno predstaviť, že medzi ich aktérmi nimi nebude súperenie či dokonca konflikt.
SB citovala prípad lesníckeho projektu vo Vietname, pri ktorom si nákup piatich vozidiel vzhľadom na rôzne postupy donorov pri zaobstarávaní vyžiadal 18 mesiacov a čas 150 vládnych pracovníkov.
Podľa Wolfensohna prinieslo stretnutie v Ríme zhodu všetkých strán na harmonizácii postupov pre to, ako dostať pomoc od darcov k príjemcom. Kľúčovým prvkom novej stratégie je lepšia koordinácia zaistenia toho, že peniaze idú na miesto, kde ich najviac potrebujú, a vyhnutie sa duplicite.
Povinnosťou rozvojových krajín je zasa výraznejšia úloha pri distribúcii. Podľa deklarácie by mali tiež mať väčší vplyv pri stanovovaní priorít. V týchto krajinách sú však potrebné reformy a lepšie riadenie.