Ženeva 25. februára (TASR) - Americkí zdravotní aktivisti a lekárske skupiny vyzvali dnes Washington, aby odstúpil od rokovaní o globálnom pakte proti fajčeniu, ktorý podľa nich americká vláda oslabuje.
"My, hlavné americké skupiny pre zdravotníctvo žiadame, aby sa americká delegácia zbalila a išla domov," vyhlásila na tlačovej konferencii Judith Wilkenfeldová, vedúca organizácie Kampaň pre deti bez tabaku.
Skupiny, vrátane Americkej spoločnosti pre rakovinu a Amerického združenia pre srdce, obviňujú Spojené štáty z toho, že sú "primárnou prekážkou" dôrazného dohovoru potrebného pre zastavenie rastúceho počtu obetí fajčenia.
Podľa vyhlásenia by malo zvyšných 191 členských štátov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) lepšiu príležitosť dospieť k účinnej dohode v prípade, ak by sa Washington stiahol z rozhovorov. Americkí predstavitelia sa zatiaľ k výzve nevyjadrili.
V Ženeve momentálne prebieha posledné kolo rokovaní zástupcov členských štátov WHO, ktoré by sa mali skončiť v piatok. Organizácia OSN dúfa, že bude môcť oficiálne schváliť dohovor na májovom výročnom zhromaždení.
Rozhovory o pakte proti tabaku sú prvou globálnou snahou odnaučiť svet zlozvyku fajčenia, ktoré podľa WHO zabíja ročne takmer päť miliónov ľudí. Toto číslo sa podľa predpovedí v priebehu budúcich 20 rokov zdvojnásobí.
Hoci väčšia časť 38-článkového návrhu dohody, vyzývajúcej na boj proti "devastujúcim" následkom konzumácie tabaku, nie je predmetom sporov, členovia WHO sa stále nevedia dohodnúť na kľúčových otázkach ako zákaz reklamy.
Rozvojové krajiny, z ktorých má pochádzať okolo 70 percent budúcich obetí chorôb súvisiacich s fajčením, presadzujú prísny text zmluvy. Podľa aktivistov však viaceré bohatšie krajiny, vrátane Nemecka, Japonska a najmä USA, chcú zabrániť tomu, aby dohoda spôsobila príliš mnoho škôd ich veľkým tabakovým spoločnostiam.
Washington podľa zdravotných skupín vzdoruje požiadavke zákazu reklamy, hoci návrh dohovoru hovorí o tom, že krajiny, pre ktoré by takýto krok mohol predstavovať ústavné problémy - kvôli otázke slobody prejavu - by príslušným ustanoveniam nepodliehali.
Washington odporuje dôraznému konaniu proti pasívnemu fajčeniu napriek faktu, že mnoho štátov USA má tvrdo obmedzuje fajčenie na verejných miestach. Stavia sa aj proti tomu, aby dohoda obsahovala ustanovenia o priorite tabakových regulačných opatrení nad legislatívou o voľnom obchode.
"V tomto rozhodujúcom štádiu Spojené štáty metodicky pracujú na oslabení prakticky každého aspektu tohto dohovoru," citovalo vyhlásenia prezidenta Americkej spoločnosti pre rakovinu Dr. Johna Seffrina, podľa ktorého nastal čas, aby USA ustúpili a umožnili zvyšku sveta dokončiť zmluvu dostatočne razantnú pre "zmenu kurzu tabakovej epidémie".