Kuala Lumpur 25. februára (TASR) - Predstavitelia Hnutia nezúčastnených krajín (NAM) zavrhli dnes americké označenie "os zla" pre Irak, Irán a Severnú Kóreu ako "formu psychologického a politického terorizmu".
Bez konkrétneho menovania Spojených štátov alebo ich prezidenta Georgea W. Busha, ktorý vlani prvýkrát použil tento výraz, lídri NAM vo vyhlásení na summite v Kuala Lumpure uviedli, že takýto prívlastok použil "určitý štát pre zameranie sa na iné krajiny pod zámienkou boja proti terorizmu".
Predstavitelia 116 štátov, predstavujúcich dve tretiny členstva OSN a 55 percent svetovej populácie, "ostro odsúdili akékoľvek označovanie krajín za dobré alebo zlé a represívne na základe jednostranných a neoprávnených kritérií".
Dvojdňovému summitu prevažne rozvojových krajín predsedal malajzijský premiér Mohamad Mahathir, vplyvný moslimský vodca, z ktorého sa stal jeden z najotvorenejších kritikov amerických hrozieb vojnou proti Iraku v Ázii.
Lídri NAM vyzvali na uskutočnenie konferencií OSN s cieľom určiť prvotné príčiny a vymedzenie pojmu terorizmus, ako aj odlíšenie teroristov od bojovníkov za národné oslobodenie. V zrejmom odkaze na obsadenie palestínskych území Izraelom zavrhli "brutalizáciu" ľudí pod cudzou okupáciou ako "najvážnejšiu formu terorizmu".
Zločiny podnecujúce stav teroru by podľa NAM mali byť odmietnuté bez ohľadu na to, kto a z akých dôvodov ich vykonáva. Lídri tiež odsúdili medzinárodný terorizmus ako hrozbu územnej celistvosti a národnej i medzinárodnej bezpečnosti.
Vyzvali preto členské krajiny NAM, aby sa nepodieľali na organizácii alebo pomoci teroristickým činom v iných štátoch, a na väčšiu spoluprácu pri stíhaní a vydávaní teroristov.
Hoci je Mahathir ostrým kritikom amerických príprav na vojnu, Washington ho považuje za blízkeho spojenca v boji proti terorizmu. V Malajzii od polovice roku 2001 uväznili asi 80 islamských extrémistov.