Japonsko dnes označilo za "náležitý" návrh novej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Iraku, ktorý predložili USA, Veľká Británia a Španielsko. Podľa japonských predstaviteľov navrhovaný dokument predstavuje poslednú šancu na mierové riešenie irackej krízy.
"Chápeme, že (nová rezolúcia) je súčasťou úsilia o vyvinutie posledného diplomatického nátlaku na zaistenie mierového riešenia problému. Myšlienky (obsiahnuté v nej) sú náležité," povedal hovorca japonskej vlády.
Hovorca zároveň vyzval Irak na plnú spoluprácu so zbrojnými inšpektormi a dodržiavanie ostatných rezolúcií OSN. "Teraz záleží len na tom, ako bude reagovať Irak," povedal.
Spojenými štátmi vypracovaná japonská povojnová ústava zakazuje účasť krajiny na vojnovom konflikte ako spôsobe riešenia medzinárodných nezhôd.
V návrhu novej rezolúcie sa uvádza, že Irak premárnil poslednú šancu na odzbrojenie a bude musieť čeliť vážnym následkom, ak bude naďalej porušovať predchádzajúce rezolúcie OSN.
Iniciatívu USA, Británie a Španielska podporil austrálsky premiér John Howard.
Podľa Howarda by bolo nelogické, ak by členovia BR nepodporili novú rezolúciu po tom, čo v novembri minulého roka schválili rezolúciu č. 1441, varujúcu Bagdad pred vážnymi následkami, ak sa nezbaví zakázaných zbraní.
Predseda austrálskej vlády konštatoval, že Washingtonom, Londýnom a Madridom predložený dokument bude pre BR "skúškou ohňom". Bezpečnostná rada by mala podľa neho zasiahnuť proti Bagdadu, v opačnom prípade bude riskovať poškodenie svojej povesti.
Nejasný je zatiaľ postoj Kamerunu, Pakistanu a Angoly, ktoré sú tiež členmi BR. Predstavitelia Kamerunu a Pakistanu počas summitu Hnutia nezúčastnených krajín (NAM) v Malajzii uviedli, že pred vyslovením či nevyslovením podpory si musia text najprv dôkladne preštudovať.
Angola konštatovala, že pred tým, než zaujme konečné stanovisko, bude Washington musieť vysvetliť, prečo je potrebné prijímať novú rezolúciu.
Nesúhlasný postoj voči navrhovanej rezolúcii dnes vyjadrila Čína. Ako uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí, BR by mala predovšetkým sústrediť svoju energiu na realizáciu rezolúcie č. 1441. Peking sa zároveň vyslovil za pokračovanie zbrojných inšpekcií v Iraku.
Proti novej iniciatíve zo strany USA, Británie a Španielska sa dnes vyjadrila aj Sýria, ktorá podľa vlastných slov bude hlasovať proti jej prijatiu.
"Nie je vôbec potrebné predkladať nejaký návrh. Inšpektori si vykonávajú svoju prácu v súlade s rezolúciou č. 1441," vyhlásil sýrsky viceprezident Abdul Halím ibn Saíd Chaddám. Sýria je v súčasnosti jedným z členov BR OSN.
Prakticky simultánne s krokom USA, Británie a Španielska predložilo Francúzsko Bezpečnostnej rade memorandum, neoficiálny protinávrh voči americko-britskému textu. Francúzsky text podporujú Nemecko a Rusko.
Memorandum vyzýva na pokračovanie a zintenzívnenie zbrojných inšpekcií v Iraku - to by sa malo dosiahnuť vyslaním dodatočných kontrolórov a ich vybavenie modernejšou technikou. BR OSN musí zosilniť úsilie s cieľom poskytnúť mieru "skutočnú šancu", uvádza sa v memorande.