Soul 25. februára (TASR) - Severná Kórea dnes vyhlásila, že americké prieskumné lietadlo v pondelok narušilo jej vzdušný priestor, pričom tak urobilo aj ďalšie tri dni za sebou.
V čase napätej situácie v oblasti to oznámila severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA, podľa ktorej americký stroj RC-135 s podporu tankovacieho lietadla vykonával špionáž krajiny pred možným preventívnym útokom.
Lietadlá boli na misii pozdĺž východného pobrežia Kórejského polostrova v rámci severokórejského vzdušného priestoru. K ďalším narušeniam malo dôjsť v piatok, sobotu a nedeľu, dodala KCNA.
Hovorkyne amerických jednotiek v Južnej Kórei povedali, že nezvyknú reagovať na správy KCNA a že Američania v krajine nemajú lietadlo RC-135. Šéf americkej diplomacie Colin Powell dnes v Soule vyhlásil, že USA nemajú plány na vojenský útok na Severnú Kóreu. "Nepochodujú žiadne armády," povedal Powell po stretnutí s novým juhokórejským prezidentom Roh Mu-junom.
Predtým severokórejský vládny denník Minju Joson napísal, že marcové cvičenie juhokórejských a amerických vojakov svedčí o plánoch zaútočiť na Severnú Kóreu kvôli jej jadrovému programu. "Hrozba vojny na Kórejskom polostrove sa zvyšuje kvôli dobrodružným vojnovým hrám amerických imperialistov," uviedol vládny denník.
Každoročné spoločné cvičenie USA a Južnej Kórey sa má konať vo februári a marci a Američania počas neho zvýšia počet svojich jednotiek v Južnej Kórei, ktorý teraz predstavuje 37.000 vojakov. Nikto nevie, kedy sa cvičenia premenia na skutočnú politiku, dodal denník.
Dnešné obvinenia USA zo strany severokórejskych médií prišli po tom, čo USA, Južná Kórea a Japonsko oznámili, že Severná Kórea v pondelok vystrelila raketu zem-loď do Japonského mora v rámci vojenského cvičenia.
Raketové testy sa konali v čase krízy, ktorá sa začala, keď Pchjongjang v októbri priznal, že v rozpore so zmluvou z roku 1994 získava obohatený urán, využívaný pri výrobe nukleárnych zbraní. Severná Kórea následne vyhostila inšpektorov OSN, sledujúcich kľúčový jadrový reaktor, a v januári odstúpila od globálnej Zmluvy o nešírení jadrových zbraní.
Severná Kórea chce aktuálnu krízu riešiť dialógom s USA, od ktorých požaduje dohodu o neútočení. Washington odmieta dvojstranné rokovania s Pchjongjangom a snaží sa zapojiť regionálne mocnosti do multilaterálnych diplomatických aktivít, ktoré by zabránili Severnej Kórei vyvíjať jadrové zbrane.