Soul 25. februára (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Colin Powell dnes v Soule ubezpečil nového juhokórejského prezidenta Roh Mu-juna, že Washington neplánuje použiť vojenskú silu proti komunistickej Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) kvôli nukleárnej kríze.
Šéf americkej diplomacie dnes inaugurovanému prezidentovi - oponentovi vojenského riešenia krízy - povedal, že "Spojené štáty neplánujú inváziu do Severnej Kórey". Všetky činy budú USA vopred konzultovať s Južnou Kóreou, dodal Powell na tlačovej konferencii.
Minister označil pondelňajšie vystrelenie rakety KĽDR do mora za "v podstate neškodné", keďže išlo o dosť starý typ zbrane. Údajne ho neprekvapilo ani nešokovalo, že KĽDR varovala námorníkov niekoľko dní vopred.
Powell tiež oznámil, že Washington nepoužije potravinovú pomoc ako politický nástroj na zmenu postojov KĽDR. Objem tejto pomoci je oproti minulému roku nižší údajne preto, že Svetový program výživy (WFP) požiadal o menšiu pomoc. Minulý rok tam WFP dodal 157.000 ton potravín. USA plánujú Severnej Kórei poskytnúť 40.000 ton potravín a neskôr jej ponúknu ďalších 60.000 ton, ak Pchjongjang dovolí distribútorom pomoci sledovať jej rozdeľovanie a skontrolovať, či k nej majú prístup najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov krajiny.
Roh Mu-jun, 56-ročný bývalý právnik pôsobiaci v oblasti ľudských práv, sa dnes zložením prísahy stal deviatym prezidentom Kórejskej republiky. Prísahu zložil počas obradu na námestí pred budovou Národného zhromaždenia v Soule. Na inaugurácii bol okrem Powella prítomný japonský premiér Džuničiro Koizumi a ďalšie dve stovky zahraničných predstaviteľov.
Roh bol zvolený v decembri a na poste vystriedal Kim Te-džunga, ktorého päťročný mandát povolený ústavou vypršal v pondelok o polnoci (16.00 h SEČ). Nový prezident do funkcie nastúpil v čase eskalácie krízy okolo severokórejského jadrového programu. Napätie na Kórejskom polostrove zvýšilo aj pondelkové odpálenie severokórejskej rakety v Japonskom mori.