Manévre prebiehajú v oblasti Foče a Kalinovika a zúčastňuje sa na nich približne 2000 príslušníkov SFOR.
Práve v regióne, kde vojenská akcia na čele s NATO prebieha, je údajne úkryt hľadaných bosnianskych vojnových zločincov - bývalého vodcu bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča a veliteľa jeho armády generála Ratka Mladiča. Manévre však údajne nemajú nič spoločného s eventuálnym zatknutím oboch hľadaných zločincov, oznámili dnes nemenované zdroje SFOR v Sarajeve.
Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu dnes požiadal bosniansku Srbskú republiku (RS), aby zatkla 49-ročného Stojana Župljanina, jedného z Karadžičových popredných vojnových spolupracovníkov. Bývalého šéfa srbských bezpečnostných síl v regióne Krajina na severozápade Bosny haagsky tribunál obvinil za úlohu, ktorú zohral pri deportácii, mučení a zabití bosnianskych moslimov a bosnianskych Chorvátov v roku 1992.
Obžaloba ICTY proti Župljaninovi, ktorá bola až donedávna zapečatená a pred verejnosťou utajená, obsahuje 12 bodov, vrátane mučenia a zločinov proti ľudskosti za etnické čistky v Bosne. Tribunál minulý týždeň nariadil, aby vláda žalobu zverejnila a obvineného zatkla a vydala súdu. Župljanin údajne žije neďaleko metropoly RS Banja Luka.
Karadžič a Mladič, ktorých tribunál v Haagu obvinil z genocídy, zostávajú po zatknutom exprezidentovi Juhoslávie Slobodanovi Miloševičovi najhľadanejšími zločincami z balkánskej vojny. Obaja sú obžalovaní z zadržiavania a zabitia moslimských a chorvátskych občanov Bosny počas bosnianskej občianskej vojny v rokoch 1992-95, ako aj z krvavej masakry 8000 moslimov pri meste Srebrenica v júli 1995.
Karadžič sa údajne zdržiava na území RS, zatiaľ čo Mladič žil počas Miloševičovej diktatúry v Belehrade. Hoci juhoslovanské úrady vyhlásili, že Mladič odvtedy nie je na ich území, ich tvrdenie sa stretáva v zahraničí so skepticizmom. Obaja muži sú stále na slobode, čo hlavná žalobkyňa ICTY Carla del Ponte označila za "škandalózne."