Washington/Soul 25. februára (TASR) - Spojené štáty sa domnievajú, že Severná Kórea v pondelok do Japonského mora pokusne odpália taktickú raketu kratšieho doletu. Vo Washingtone to vyhlásil predstaviteľ administratívy George W. Busha.
Nemenovaný predstaviteľ reagoval na správu soulského denníka JoongAng Ilbo, ktorý - citujúc nemenovaného juhokórejského predstaviteľa - uviedol, že Severná Kórea nad Japonským morom, východne od Kórejského polostrova, odpálila raketu zem-loď.
"Skúmame túto správu. Myslíme si, že išlo o odpálenie taktickej rakety kratšieho doletu do oceánu," vyhlásil predstaviteľ Bushovej administratívy.
Juhokórejské ministerstvo obrany dnes pondelkové vypálenie severokórejskej rakety do Japonského mora potvrdilo. Ministerstvo však neposkytlo žiadne podrobnosti o druhu rakety ani o jej dolete.
"Do Východného mora (kórejské označenie pre Japonské more) bola včera (v pondelok) vypálená (severokórejská) raketa," povedal agentúre Reuters nemenovaný predstaviteľ ministerstva obrany.
Podľa predstaviteľa ministerstva obrany citovaného oficiálnou agentúrou Jonhap nie je zatiaľ jasné, či išlo o test novej zbrane, alebo o súčasť zimných manévrov severokórejských ozbrojených síl.
Ruský viceminister zahraničných vecí Alexander Losjukov v telefonickom rozhovore pre agentúru Reuters vyhlásil, že krok KĽDR nie je prekvapujúci a je v súlade s prípravami vedenia v Pchjongjangu na prehĺbenie krízy okolo severokórejského jadrového programu. "Nemyslím si, že ide o nejakú provokáciu," vyhlásil Losjukov, ktorý má v kompetencii kontakty s Pchjongjangom.
K potvrdeniu odpálenia rakety došlo zhruba hodinu pred inauguráciou nového juhokórejského prezidenta Roh Mu-juna, na ktorú pricestovali okrem iných aj šéf americkej diplomacie Colin Powell a japonský premiér Džuničiro Koizumi.
V auguste 1998 Severná Kórea ohromila región odpálením balistickej rakety dlhého doletu, ktorá preletela ponad Japonsko.
Severná Kórea je momentálne v centre krízy okolo svojho jadrového programu prevádzkovanému v komplexe Jongbjon. Minulý týždeň severokórejská stíhačka MiG-19 prenikla do juhokórejského vzdušného priestoru a Pchjongjang pohrozil odstúpením od dohody o prímerí, ktoré ukončilo vojnu z rokov 1950-53. Technicky sú oba kórejské štáty stále vo vojnovom stave.