Washington 25. februára (TASR) - Ak druhá rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN nepresvedčí Saddáma Husajna aby odzbrojil, jeho odchod do exilu zostane jediným diplomatickým riešením irackej krízy. V pondelok to vyhlásila poradkyňa amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezza Riceová.
Na stretnutí s novinármi v Bielom dome Riceová zároveň exilové riešenie označila za nepravdepodobné. "Niektorí hovorili o jeho (Saddámovom) odchode hovorili, ale neviem, či je to možné," uviedla poradkyňa Georgea W. Busha. "Je ťažké predstaviť si iný spôsob jeho odzbrojenia ako silou, keďže to odmieta urobiť dobrovoľne," dodala.
Krátko pred vystúpením Riceovej USA a Veľká Británia BR OSN predložili návrh novej rezolúcie, v ktorom sa konštatuje, že Irak nevyužil príležitosť na odzbrojenie ponúknutú v rezolúcii 1441 z novembra 2002. Prípadné schválenie novej rezolúcie v predloženom znení by otvorilo cestu pre vojenské riešenie krízy. Francúzsko a Nemecko sa však vyslovili proti potrebe prijatia novej rezolúcie k Iraku. Francúzsko BR predložilo memorandum, spolupodpísané Ruskom a Nemeckom a podporované Čínou, ktoré sa vyslovuje za pokračovanie inšpekcií za sprísnených podmienok, čo by malo zvýšiť tlak na Badgad.
Podľa Riceovej "možno existujú aj iné voľby, ktoré chcú niektorí ľudia využiť, cieľom je však odzbrojenie Saddáma Husajna a uistenie sa, že už viac nebude môcť ohrozovať mier a medzinárodnú bezpečnosť".
"Svet od neho nemôže nič iné akceptovať," dodala Riceová a rezolútne odmietla možnosť rokovania s irackým vedením. "Ak by chcel (Saddám) odísť a dať svojmu ľudu príležitosť vybudovať si lepší život, myslím si, že svet by tomu zatlieskal," povedala Riceová.
V postsaddámovskom Iraku - bez ohľadu na to, ako sa k tomuto stavu dospeje - bude podľa Riceovej treba vykonať veľa práce. Okrem vyriešenia problému zbraní hromadného ničenia bude treba zaistiť územnú celistvosť krajiny a zabrániť prepuknutiu násilností medzi jednotlivými skupinami irackej populácie.