New York 24. februára (TASR) - Veľká Británia dnes Bezpečnostnej rade OSN oficiálne predložila návrh novej rezolúcie k irackej kríze, ktorý podporili aj USA a Španielsko.
Predložený text obsahuje konštatovanie, že Irak "nevyužil poslednú ponúknutú príležitosť" na odzbrojenie.
Otázka Iraku je témou neverejných konzultácií, ktoré BR OSN pod nemeckým predsedníctvom otvorila krátko pred 21.45 h SEČ. Ako dlho budú konzultácie trvať nie je známe. Hlasovanie o návrhu rezolúcie sa v nasledujúcich dvoch týždňoch neočakáva, americkí a britskí predstavitelia dali jasne najavo želanie, aby BR OSN o novej rezolúcii hlasovala do polovice marca.
Jednostránkový dokument poskytnutý vopred médiám neobsahuje žiadne termíny ani ultimáta a výslovne nežiada povolenie použitia vojenskej sily proti bagdadskému režimu, jeho schválenie by však znamenalo, že BR skonštatuje "zásadné porušenie" rezolúcie číslo 1441 Irakom, ostatnej rezolúcie k irackej kríze, ktorú BR jednohlasne schválila 8. novembra 2002. Rezolúcia od režimu Saddáma Husajna požaduje spoluprácu pri jeho odzbrojovaní a hrozí "vážnymi dôsledkami" v prípade, že tak nebude konať.
Návrh novej rezolúcie sa odvoláva na Kapitolu VII Charty OSN, ktorá za určitých prísne vymedzených podmienok povoľuje použitie vojenskej sily.
Nový návrh menovite pripomína desať prechádzajúcich rezolúcií BR OSN k Iraku - od rezolúcie 661 z 6. augusta 1990 po dokument s poradovým číslom 1284 zo 17. decembra 1999 až po najnovšiu rezolúciu 1441.
Predloženie nového dokumentu otvorilo obdobie intenzívnej diplomacie na najvyššej úrovni.
Francúzsko a Nemecko sa vyslovili proti novej rezolúcii, ktorej prípadné prijatie označili za príklon k "logike vojny". Nemecký kancelár Gerhard Schröder a francúzsky prezident Jacques Chirac vyhlásili, že mierové riešenie je možné dosiahnuť aj v rámci rezolúcie 1441.
FRANCÚZSKY PROTINÁVRH
Francúzsko Bezpečnostnej rade - prakticky simultánne s krokom USA, Británie a Španielska - predložilo memorandum, neoficiálny protinávrh voči textu americko-britskému textu. Francúzsky text podporujú Nemecko a Rusko.
Memorandum vyzýva na pokračovanie a zintenzívnenie zbrojných inšpekcií v Iraku - to by sa malo dosiahnuť vyslaním dodatočných kontrolórov a ich vybavenie modernejšou technikou. BR OSN musí zosilniť úsilie s cieľom poskytnúť mieru "skutočnú šancu", uvádza sa v memorande.
Návrh Paríža, Berlína a Moskvy obsahuje požiadavku, aby šéfovia inšpekčných tímov Hans Blix a Mohamed El Baradei vypracovali podrobné pracovné programy a prísne časové harmonogramy, ktoré by proces inšpekcií urýchlili. Inšpektori by BR každé tri týždne predkladali predbežné správy a raz za 120 dní správu o celkovom priebehu inšpekcií.
Memorandum neobsahuje termín pre ukončenie inšpekcií. Dokument konštatuje, že napriek tomu, že spolupráca zo strany Iraku "ešte nie je plne uspokojivá", ale sa zlepšuje. Memorandum zdôrazňuje potrebu zachovania jednoty BR a zvýšenia tlaku na Irak.
"Kombinácia jasného akčného programu, posilnených inšpekcií, jasný časový harmonogram a posilňovanie vojenskej prítomnosti (v regióne) poskytuje realistické prostriedky na opätovné zjednotenie Bezpečnostnej rady a na vyvinutie maximálneho tlaku na Irak," uvádza sa v memorande.
1 2 3 ari