Skopje 18. júla (TASR) - Západní diplomati sa pokúšajú zachrániť krachujúce mierové rokovania v Macedónsku po tom, ako ich návrh mierového plánu stroskotal na odmietavom postoji macedónskej strany. Ani najnovšia upravená verzia mierového plánu nenarazila u vládnych predstaviteľov na vlnu nadšenia a macedónska vláda varovala, že prímerie panujúce v krajine je vážne ohrozené.
Po tom, ako macedónski politici odmietli návrh na uzákonenie albánčiny ako polooficiálneho jazyka v rámci širokých reforiem pre albánske obyvateľstvo v krajine, západní diplomati museli pripustiť, že majú už len málo kariet v rukáve, ktorými by mohli primäť lídrov väčšinovej národnosti prijať upravený dokument o ukončení krízy.
Podľa nemenovaného predstaviteľa západnej diplomacie je práve zrevidovaný mierový návrh "kľúčom k zabráneniu vojny" a zároveň je najlepšou ponukou, aká bola kedy predložená. "Macedónci však už predtým odmietli všetky ponuky, a ak nebudú chcieť zobrať ani túto, tak potom je to ich voľba," povedal diplomat.
Denník Večer, blízky macedónskemu nacionalistickému premiérovi Ljubčovi Georgijevskému, obvinil amerického emisára Jamesa Pardewa a jeho partnera z Európskej únie Francoisa Léotarda zo "škandalóznych pokusov vynucovať od macedónskej väčšiny splnenie albánskych separatistických požiadaviek."
V podobnom duchu, hoci nie až tak ostro, sa vyjadrili aj renomované macedónske noviny Dnevnik. Ten je rovnako presvedčený o tom, že návrhy reforiem na ukončenie päťmesačného albánskeho povstania v krajine sú jednoducho neprijateľné.
"So všetkou úctou k ich úsiliu zmierniť politický dialóg musíme odpovedať na Pardewove a Léotardove návrhy krátkym, kategorickým a predovšetkým chladnokrvným NIE," napísal v dnešnom vydaní Dnevnik a dodal, že "niet jediného macedónskeho politika, ktorý by akceptoval roztrhnutie štruktúry macedónskeho štátu."
Obaja západní vyslanci sa však usilovali poprieť, že ich návrhy o používaní albánskeho jazyka a policajných reformách v Macedónsku by vyplnili ktorúkoľvek z uvedených obáv. "Návrh EÚ a USA zachováva zvrchovanosť, územnú celistvosť i jednotný charakter Macedónskej republiky," zdôraznili Pardew a Léotard v spoločnom vyhlásení.
Snahy o oživenie mierových rozhovorov však pravdepodobne príliš nepokročia ani napriek tomu, že vo štvrtok má priletieť do Skopje šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana i generálny tajomník NATO George Robertson. Hoci sa obaja predstavitelia svojou výzvou pokúsia o zachránenie rokovaní a zabránenie občianskej vojny v Macedónsku, niet zatiaľ známky, že by ich výzvy padli na úrodnú pôdu.
Aj napriek mŕtvemu bodu, na ktorom rozhovory zotrvávajú, však zatiaľ ani jeden politik zo žiadnej zo zúčastnených strán konfliktu otvorene nepodporil myšlienku návratu na bojisko a pokračovania v ozbrojených útokoch.
Albánska i macedónska strana zatiaľ dodržiavajú 13 dní trvajúce prímerie, ktoré pomohla dojednať aliancia NATO na obnovenie zásob a preskupenie vojsk v prípade, že rozhovory skrachujú. Ak by k tomu došlo, najpravdepodobnejším miestom nového otvorenia bojov je mesto Tetovo pri severozápadných hraniciach krajiny.