Jerevan 23. februára (TASR) - Niekoľko tisíc prívržencov arménskej opozície sa dnes v Jerevane na pokojnej demonštrácii dožadovalo demisie prezidenta Roberta Kočariana, víťaza prvého kola prezidentských volieb, ako aj prerátania hlasov voličov.
Ešte v piatok asi 25.000 stúpencov opozície žiadalo v Jerevane zrušenie výsledkov stredajšieho prvého kola volieb, v ktorom víťazný 48-ročný Kočarian získal 49,8 percenta hlasov. Opozičný kandidát Stepan Demirčian skončil druhý s 28,3 percentami, opozícia však žiada prerátanie hlasov.
Kočarian v sobotu varoval opozíciu pred akýmikoľvek nepokojmi a vystríhal pred prísnym zákrokom proti nim. Druhé kolo volieb sa bude konať 5. marca.
Zástupcovia opozície žiadajú úrady, aby prepustili desiatky aktivistov, zadržaných po piatkových demonštráciách a podľa opozície odsúdených na 15 dní väzenia za údajné výtržnosti na verejnosti.
Opozícia obviňuje prívržencov Kočariana z manipulácie s volebnými urnami, nezrovnalostí pri sčítavaní hlasov a zastrašovania voličov. Pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Rady Európy skonštatovali menej dôkazov o podvodoch než v minulých voľbách.