Brusel 23. februára (TASR) - Týždeň po mimoriadnom summite EÚ sa v pondelok v Bruseli zídu na riadnej schôdzke ministri zahraničných vecí európskej pätnástky, aby ďalej diskutovali o rozdielnych názoroch na riešenie irackej krízy.
Summit síce "zachránil tvár" rozhádanej únie a papierovo prekonal hlboké rozpory medzi členskými štátmi, v podstate sa však v názorových rozdieloch na Irak nič nezmenilo.
Británia a Španielsko naďalej podporujú vojenské prípravy USA na útok proti Iraku a presadzujú prijatie druhej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá by tento útok odobrila, Nemecko a Francúzsko zasa vojnu i rezolúciu odmietajú.
Spoločné vyhlásenie, ktoré lídri pätnástky prijali na summite, je kompromisom, ktorý vyhovuje všetkým, hlboké rozdiely však neodstránilo.
EÚ pripustila pri riešení irackej krízy použitie sily a uviedla, že inšpekcie nemôžu trvať večne, čím vyhovela Británii, Španielsku a Taliansku. Na druhej strane však vojnu označila za krajné riešenie a vynechala z textu časť, podľa ktorej sa čas pre Saddáma Husajna kráti, čím uspokojila Nemecko a Francúzsko.
Členské štáty sa nezhodujú najmä v otázke, dokedy možno čakať, aby sa Saddám podriadil rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN č. 1441.
Británia podporuje názor USA, že kľúčovým termínom je 28. február, keď šéf inšpektorov Hans Blix predloží v OSN novú správu o svojich zisteniach v Iraku. Francúzsko podporované Nemeckom a Belgickom však tvrdia, že BR OSN by mala počkať až do 14. marca, keď Blix predloží ďalšiu správu a až potom rozhodnúť o ďalších krokoch.
Európske médiá sú medzitým plné možných termínov vojenského útoku proti Iraku. Francúzska tlač očakáva úder okolo 15. marca, belgická okolo 7. marca, ruská dokonca už začiatkom marca.
V každom prípade však USA predložia začiatkom budúceho týždňa návrh novej rezolúcie BR OSN napriek riziku, že krajiny ako Čína, Rusko a Francúzsko by mohli využiť právo veta a zmietnuť ju zo stola. Irak bude spoločne so situáciou na Blízkom východe témou počas pracovného obeda ministrov zahraničia EÚ, ktorí medzi sebou privítajú aj najvyšších predstaviteľov Ligy arabských štátov.
Ďalšou témou pondelkovej schôdzky bude vývoj na Balkáne. Ešte pred zasadnutím sa uskutočnia pracovné raňajky s predstaviteľmi Chorvátska, ktoré v piatok oficiálne podalo prihlášku na členstvo v EÚ. Ministri budú tiež rokovať o doterajších výsledkoch Konventu o budúcnosti EÚ a o príprave marcového ekonomického summitu v Bruseli.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel