Powell sa pokúsi presvedčiť Peking, aby využil svoj vplyv na Severnú Kóreu a pomohol tak vyriešiť krízu vzniknutú po obnovení severokórejského jadrového programu, ako aj získať jeho podporu pre novú rezolúciu OSN o Iraku.
Šéf americkej diplomacie bude v pondelok rokovať s ministrom zahraničných vecí Tchang Ťia-süanom, prezidentom Ťiang Ce-minom a viceprezidentom Chu Ťin-tchaom.
Analytici sa domnievajú, že Powell, ktorý navštívil Peking pred rokom s prezidentom Georgeom W. Bushom, môže očakávať tichú podporu Číny v otázke Iraku, považovaného Pekingom za príliš vzdialený problém na to, aby kvôli nemu riskoval zhoršenie čínsko-amerických vzťahov.
V otázke Severnej Kórey, ktorá je susedom a dlhoročným spojencom Číny, však podľa ich názoru Washington nemôže očakávať výraznú podporu zo strany čínskych predstaviteľov.
Do Pekingu pricestoval Powell z Tokia, kde spolu s japonským premiérom Džuničirom Koizumim vyjadrili obavy nad jadrovými a raketovými programami v Severnej Kórei.
Ešte pred odletom z Tokia Colin Powell vyhlásil, že nastal "čas konať" a odzbrojiť iracký režim. Vyjadril presvedčenie, že Bezpečnostná rada OSN sa rozhodne o ďalšom postupe v irackej otázke krátko po 7. marci, keď zbrojní inšpektori predložia svoju ďalšiu správu.