Békešská Čaba 22. februára (TASR) - V juhomaďarskej Békešskej Čabe, ktorá je centrom Slovákov na Dolnej zemi, sa koná počas víkendu 1. ročník Čabianskych fašiangov. Dnes v rámci podujatia, ktoré zorganizoval miestny Mládežnícky dom a Organizácia čabianskych Slovákov, predstavili verejnosti tradičné slovenské ľudové zvyky.
"Obnovujeme fašiangové zvyky, aby nezanikli a aby aj ďalšie generácie vedeli, ako žili čabianski Slováci v dvadsiatych rokoch alebo v 19. storočí," uviedla pre TASR riaditeľka Domu slovenskej kultúry Anna Istvánová.
Ako dodala, v regióne Békešskej Čaby prežívajú prvky slovenskej kultúry, o ktorú je veľký záujem. Slovenské zvyky súčasne obohacujú aj miestnu, maďarskú kultúru. Fašiangy, ktorými chcú založiť novú tradíciu, poslúžia i na predstavenie pokrmov slovenského pôvodu. Tie sa už na Dolnej zemi plne udomácnili a ich pôvod si podľa Istvánovej mnohí ani neuvedomujú.
Program fašiangov sa dnes začal pravou čabianskou zabíjačkou, spojenou s ochutnávkou pečenej čabianskej klobásy a iných maškŕt. Popoludní predstavili miestni Slováci zvyky z obdobia fašiangov - páračky, priadky, mrvenie kukurice a domáce veselice. Slovenskú kultúru prezentovali viaceré folklórne skupiny zo širšieho okolia Békešskej Čaby.
Čabania obnovili aj zvyk takzvaných fašiangových obchôdzok mestom, pri ktorých skupinky desiatich mladých ľudí vybavených farebnými stuhami, zbierajú stuhy skupín, čo stretnú. Zvíťazí tá skupina, ktorá ako prvá pozbiera stuhy všetkých ostatných.
Prvé Čabianske fašiangy v meste, kde má väzby na Slovensko asi štvrtina zo 67.000 obyvateľov, ukončia dnes večer plesom.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) pel UPOZORNENIE: TASR vydá v nedeľu k tejto správe fotoreportáž