Civilných zmluvných dodávateľov americkej vlády ich väznitelia označili za agentov Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a požadujú, aby kolumbijská armáda odvolala pátraciu akciu na ich záchranu.
"Život a zdravie trojice gringov v moci FARC vieme zaručiť len v prípade, že kolumbijská armáda okamžite odvolá vojenskú operáciu a prelety lietadiel," oznámili v komuniké zaslanom e-mailom rebeli FARC.
Trojicu sa im podarilo zajať 13. februára po zostrelení malého lietadla typu Cessna-208, ktoré bolo súčasťou misie sponzorovanej americkou vládou zameranej na ničenie drog v provincii Caqueta, nachádzajúcej sa 250 kilometrov južne od Bogoty. Stroj, ktorý mal za úlohu prelietavať nad kokovými plantážami, sa zrútil v oblasti plne kontrolovanej marxistickými povstalcami. Rebeli priamo na mieste pádu lietadla zastrelili jedného Američana a kolumbijského dôstojníka a zajali zvyšných troch členov posádky.
Rebeli z FARC, ktorí zadržiavajú stovky kolumbijských rukojemníkov, zatiaľ nestanovili žiadne podmienky prepustenia Američanov.
Americkí predstavitelia odmietli trojicu rukojemníkov identifikovať a nezverejnili ani to, pre ktorú vládnu agentúru pracovali. Americké ministerstvo zahraničných vecí apelovalo na FARC, aby poskytli dôkaz o tom, že Američania sú ešte stále nažive.
Kolumbijský prezident Alvaro Uribe v noci nadnes vyhlásil, že jeho vláda robí všetko pre záchranu zadržaných mužov. Kolumbijská vláda vo štvrtok ponúkla odmenu vo výške 345.000 dolárov za informácie vedúce k záchrane zadržiavanej trojice.
Za 38 rokov kolumbijskej občianskej vojny sa ľavicovým rebelom po prvý raz podarilo zadržať zamestnancov americkej vlády. Ich boj s vládnymi a pravicovými polovojenskými jednotkami si každoročne vyžiada asi 3500 obetí.