Bagdad 22. februára (TASR) - Irak musí od 1. marca začať ničiť desiatky rakiet as-Samúd 2, ktorých dolet je podľa zbrojných inšpektorov dlhší, než povoľuje OSN. Požiadal o to v piatok večer šéf inšpektorov OSN Hans Blix v liste bagdadskému vedeniu, čím Irak postavil pred skúšku ochoty podriadiť sa OSN.
Reakcia Bagdadu na ultimátum inšpektorov môže byť dôležitá pre USA, ktoré Iraku hrozia skorým útokom, ak sa dobrovoľne neodzbrojí. Neochotu Iraku zničiť zakázané rakety by Washington spolu s Londýnom mohol označiť za odporovanie vôli OSN a odôvodniť tak začiatok vojenského útoku na odzbrojenie Bagdadu.
Blix nariadil, aby Irak od 1. marca začal ničiť samotné rakety as-Samúd 2, ako aj autopiloty, navádzacie a kontrolné systémy a všetky komponenty na výrobu a testovanie.
Podľa Iraku odchýlku od noriem OSN spôsobil fakt, že rakety inšpektori skúšali bez váhy hlavíc a navádzacích systémov. Dolet irackých rakiet podľa inšpektorov presahuje o 33 km hranicu 150 km povolenú OSN po vojne v Perzskom zálive v roku 1991.
Dátum 1. marca sa kryje s Blixovou ďalšou správou o priebehu inšpekcií pre Bezpečnostnú radu OSN.
USA a Británia predložia Bezpečnostnej rade OSN na budúci týždeň návrh novej rezolúcie o odzbrojení Iraku, informoval v piatok Biely dom. Zatiaľ nie je známe, či návrh bude obsahovať žiadosť o schválenie použitia vojenskej sily.
OSN vlani v novembri Irak vyzvala, aby sa podriadil jej požiadavkám na odzbrojenie, v opačnom prípade mu hrozia "vážne následky". Washington dáva Bagdadu týždne - nie mesiace - na dobrovoľné odzbrojenie.
Proti prípadnej rezolúcii, schvaľujúcej za súčasnej situácie vojenský útok na Irak, sa postaví minimálne Francúzsko, Rusko a Čína - stáli členovia BR s právom veta. Washington a spojenci by na presadenie takej rezolúcie v 15-člennej BR potrebovali deväť hlasov a žiadne veto.