Kuala Lumpur 20. februára (TASR) - Malajzia dnes na úvod konferencie Hnutia nezúčastnených krajín (NAM) v metropole Kuala Lumpur vyzvala jeho členov na spoločný odpor voči jednostrannému konaniu proti Iraku.
"Musíme potvrdiť rastúcu zhodu na tom, že konflikty by nemali byť riešené násilím a musia byť pevne dodržiavané multilaterálne procesy," povedal šéf malajzijskej diplomacie Syed Hamid Albar na začiatku šesťdňovej konferencie.
Malajzia patrí k najostrejším odporcom vojny v Iraku. Niektoré členské krajiny NAM, ako susedné Filipíny, sú však zástancami tvrdého postoja Spojených štátov.
Pred vysoko postavenými zástupcami vlád 114 členských štátov Syed Hamid apeloval na oživenie NAM, ktoré musí podľa neho naďalej zohrávať úlohu "obhajcu slabých, bezmocných a bezprávnych proti očividne mohutnej prevahe bohatých a mocných".
K hnutiu nezúčastnených krajín, ktoré sa združili počas studenej vojny, patria rozvojové a rozvíjajúce sa štáty najmä z Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky. Od rozpadu Sovietskeho zväzu, po ktorom ostali USA jedinou veľmocou sveta, sa však vplyv hnutia znížil.
V piatok sa v malajzijskej metropole budú konať rozhovory na vysokej úrovni a v sobotu sa stretnú ministri zahraničných vecí, vrátane šéfa irackej diplomacie Nádžiho Sabríha. Očakáva sa, že požiada o podporu NAM pre zastavenia útoku USA na jeho krajinu.
Viceprezident Táhá Jásín Ramadán bude zastupovať Irak na summite NAM v pondelok a utorok. Na stretnutí sa zúčastnia aj delegáti zo Severnej Kórey a Iránu, ktoré americký prezident George W. Bush vlani označil spolu s Irakom za "os zla".
K NAM však patrí aj šesť z 15 členov Bezpečnostnej rady OSN - Angola, Kamerun, Chile, Guinea, Pakistan a Sýria, ktorých hlasy sa môžu stať dôležitými pri rozhodovaní o tom, či USA a Británia dostanú mandát na použitie vojenskej sily pre odzbrojenie Iraku.
Do Kuala Lumpur príde aj iránsky prezident Muhammad Chatámí a šéf iránskej diplomacie Kamal Charrází. Tí by napriek dlhému nepriateľstvu mali podľa očakávania vystúpiť proti prípadnému útoku na západného suseda.
V pondelok sa majú uskutočniť konzultácie hláv štátov a vlád členských krajín. Účasť prisľúbilo asi 60 z nich, okrem iného pakistanský prezident Parvíz Mušarráf a indický premiér Atal Bíhárí Vádžpéjí. Summit sa má skončiť v utorok spoločným vyhlásením.
Do Malajzie sa chystajú pricestovať ďalší "strašiaci" Západu, medzi nimi kubánsky prezident Fidel Castro či zimbabwiansky prezident Robert Mugabe. Nemal by chýbať predseda severokórejského Najvyššieho ľudového zhromaždenia Kim Jong-nam, ktorý by mal hľadať podporu pre Pchjongjang v konfrontácii okolo svojich jadrových plánov.
KĽDR už dnes počas pracovného zasadnutia politického výboru NAM vzniesli návrh, aby združenie žiadalo od USA zastavenie všetkých foriem hrozieb voči Severnej Kórei a pripísalo mu vinu za napätie na Kórejskom polostrove. Severokórejskí diplomati však odmietli diskutovať o nukleárnom zbrojnom programe tejto komunistickej krajiny.