Berlín 20. februára (TASR) - Hoci sa príčiny havárie raketoplánu Columbia ešte stále nepodarilo úplne objasniť, jedno je isté: tri ďalšie raketoplány Atlantis, Discovery a Endeavour v tomto roku povolenie na štart s najväčšou pravdepodobnosťou nedostanú. Otázne je taktiež, či americký Národný úrad pre vesmír a letectvo (NASA) zostane verný svojmu predsavzatiu a bude trojicu vesmírnych dopravných prostriedkov udržiavať v "prevádzkyschopnom" stave najbližších dvadsať rokov, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.
Napriek nedávnej tragédii bude americký vesmírny výskum pokračovať. NASA už prišla s prvými plánmi na výrobu nového vesmírneho plavidla, ktoré bude menšie ako doterajšie raketoplány a do vesmíru by malo vzlietnuť o osem rokov.
Nový vesmírny dopravný prostriedok s nepoetickým menom OSP (Orbital Space Plane), ktorý vo Washingtone predstavil námestník riaditeľa NASA Frederick Gregory, bude mať za úlohu zabezpečovať spojenie k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), zároveň však bude k fungovať aj ako záchranný prostriedok. Znamená to, že bude zaparkovaný na ISS a v prípade katastrofy sa bude môcť vrátiť aj s posádkou na Zem, pokračuje Die Welt.
Vesmírne lietadlo OSP je menšie ako doterajšie raketoplány a na svoju palubu môže vziať len štyroch astronautov. Z medzinárodnej vesmírnej stanice sa dá momentálne dostať len za pomoci pristávacieho modulu ruskej vesmírnej lode Sojuz.
Nové vesmírne plavidlo bude po technickej stránke jednoduchšie ako jeho honosní predchodcovia a na rozdiel od minulosti nebude mať vlastný pohon. Do vesmíru sa dostane na chrbte rakety, na Zem sa bude vracať ako lietadlo v horizontálnom lete. Predstavitelia amerického Národného úradu pre vesmír a letectvo taktiež tvrdia, že nové vesmírne lietadlo bude ľahšie ovládateľné a prípravy na štart budú podstatne kratšie.
Vývoj OSP má stáť 4,8 miliárd dolárov. Je to približne suma aká sa ročne vynaložila na prevádzku štyroch amerických raketoplánov, uzatvára Die Welt.