Ako píše časopis Time, nejde o žiadny žart, ale o bystrý nápad amerických armádnych expertov. Tí totiž usúdili, že živý operenec by mohol v prípade vojny medzi Irakom a USA celkom bezpečne ochrániť vojakov pred smrteľnými chemickými látkami tým, že za nich na vlastnej koži otestuje ich účinnosť.
Kurence boli pôvodne určené na stôl hydinových labužníkov v Kuvajte, no teraz sa namiesto kuchárov dostanú do rúk ozbrojených síl. Ak by sa Američania rozhodli ísť do vojny proti Iraku, ktorému nie je cudzie používať chemické zbrane, vojaci zatvoria kurence do klietok a priviažu na strechu svojich terénnych vozidiel.
Tak ako kanáriky v uhoľných baniach, pokusné kuriatka budú vystavené vplyvu ovzdušia, u ktorého existuje podozrenie na zamorenie chemickými látkami, a budú slúžiť ako ukazovateľ jeho bezpečnosti pre ľudí.
Americká armáda po prvý raz využila kurence na tieto účely už počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991 na území Kuvajtu. Metóda, ktorá by mohla byť mimoriadne užitočná najmä v prípadoch, ak horiaca ropa upchá citlivé prístroje na detekciu chemických jedov, dostala aj seriózne pomenovanie: Operácia Kuvajtské poľné kura (KFC).