Rotterdam 20. februára (TASR) - Holandská polícia použila dnes v rotterdamskom prístave vodné delá proti členom hnutia Greenpeace, ktorí blokovali nákladnú loď naloženú tankami a vojenským zariadením USA a smerujúcu do Iraku.
"Chceme vyslať signál americkej a britskej vláde, ale aj holandskej, ktorá sa ľahkovážne pripojila k prípravám na vojnu namiesto toho, aby hľadala mierové riešenie," uviedla hovorkyňa Greenpeace Maartje van Boeklová.
Hovorca rotterdamského prístavu uviedol, že aktivisti prišli do prístavu už o 7.30 SEČ na svojich lodiach, pričom o štyri hodiny neskôr ešte stále blokovali nákladnú loď NDS Progress, ktorú možno ľahko identifikovať kvôli 70-metrovej bezpečnostnej vzdialenosti okolo miesta jej kotvenia.
Polícia zatkla približne 11 protestujúcich, vrátane Austrálčana, ktorý sa pokúšal vyliezť na americkú loď.
Americká armáda začala začiatkom tohto týždňa presúvať jednotky a materiál zo základní v Nemecku cez Holandsko. Holandská vláda už prisľúbila svoju podporu americkému postoju k Iraku a povolila USA využívať svoje železnice, prístavy a vzdušný priestor na presun zariadenia a jednotiek.
2 mic juh