Ženeva 19. februára (TASR) - Pracovná skupina Komisie pre ľudské práva OSN zaoberajúca sa problematikou svojvoľného väznenia dnes v Ženeve kritizovala podmienky väzby osôb, ktoré USA zadržiavajú kvôli podozreniu zo spojenia so septembrovými teroristickými útokmi z predminulého roka.
Skupina expertov pod vedením francúzskeho právnika Louisa Joineta uviedla, že v dvoch prípadoch, ktoré skúmala, sa preukázalo, že väzni boli zaistení 14 mesiacov bez toho, aby sa oficiálne dozvedeli o svojom obvinení, a nemali ani žiadnu možnosť komunikovať so svojou rodinou. Fakticky tiež neexistoval tribunál, ktorý by mohol rozhodnúť o legitímnosti alebo nelegitímnosti ich väzby. Právnici sa zhodli na tom, že v skúmaných prípadoch možno hovoriť o "svojvoľnom charaktere" väznenia.
Právni experti skupiny sa zaoberali aj problematikou väzňov na americkej vojenskej základni Guantánamo, ktorá leží na kubánskom území. Americká administratíva zadržaných označuje za nepriateľských nelegálnych bojovníkov a odmieta im priznať štatút vojenských zajatcov v zmysle ženevských konvencií z roku 1949.
Komisia pre ľudské práva pripomína Washingtonu, že jeho definícia väzňov je právne sporná, navyše vyjadrovať sa k štatútu vojnového zajatca neprináleží výkonnej, ale len súdnej moci. Kým kompetentné orgány o tejto otázke nerozhodnú, zadržané osoby by mali byť chránené konvenciou do takej miery, aby neboli vydané svojvôli väzniteľov.
Ženevská konvencia priznáva vojnovým zajatcom právo na ľudské zaobchádzanie, kontrolu opodstatnenosti ich väzby a právo na spravodlivý súdny proces.