Preševo 19. februára (TASR) - Asi 7000 etnických Albáncov sa dnes v juhosrbskom Preševe zúčastnilo na demonštrácii za prepustenie siedmich súkmeňovcov, ktorých zatkli 8. februára pri razii srbskej polície.
Išlo o najväčšiu protestnú akciu od zatknutia, ktorému predchádzalo zabitie albánskeho príslušníka srbskej štátnej bezpečnosti BIA. Belehradské úrady pripisujú zodpovednosť za zabitie členom bývalej Oslobodzovacej armády Preševa, Medvedje a Bujanovca (UCPMB), ktorá koncom roku 2000 v oblasti spustila boje so srbskými jednotkami. Ozbrojené strety sa skončili v máji 2001 mierovou dohodou sprostredkovanou NATO.
Do policajnej razie, pri ktorej zhabali veľké množstvo zbraní, bol región východne od Kosova zväčša pokojný. Na základe mierovej dohody získali miestne úrady výraznú autonómiu a do štátnych orgánov boli integrovaní etnickí Albánci. UCPMB bola oficiálne rozpustená, podľa úradov však veľa jej bývalých členov vstúpilo do novej extrémistickej organizácie s názvom Albánska národná armáda (AKSh)
Demonštranti pochodovali Preševom nesúc americké a albánske vlajky, ako aj transparenty s nápismi "Slobodu osloboditeľom" a "Zastavte násilie". Okrem prepustenia zadržiavaných žiadali aj viac autonómie pre prevažne Albáncami obývaný výbušný región. Demonštrácia mala pokojný priebeh.
"Žiadame nové rokovania o budúcom štatúte Preševského údolia, ktoré by sa mali konať pod medzinárodným patronátom," vyhlásil Orhan Rexhepi, miestny líder z albánskeho Hnutia za demokratickú prosperitu. "Žiadame zastavenie brutálnych policajných akcií a slobodu pre našich chlapcov," dodal.
"Oslobodíme toto územie, ktoré raz bude opäť albánske," vyhlásil bývalý rebel, ktorý sa predstavuje len prvým menom Murteza.
Pri razii v obciach Končulj a Veliki Trnovac - bývalých baštách rebelov - srbská polícia zadržala 12 osôb, vrátane bývalého politického lídra UCPMB Sefceta Musliuho. Päť z nich, vrátane Musliuho, po niekoľkých hodinách prepustili. Zvyšných siedmich obvinili z terorizmu a uvalili na nich 30-dňovú vyšetrovaciu väzbu.
Dnešnej demonštrácii predchádzalo viacero podobných akcií, na ktorých sa však zúčastnilo výrazne menej ľudí. Predstavitelia vlády v Belehrade vyhlásili, že tlaku na prepustenie zatknutých neustúpia.
Srbský vicepremiér Nebojša Čovič, ktorý má na starosti vzťahy s Kosovom a južným Srbskom, preševskú demonštráciu odsúdil ako akciu, ktorá má "chrániť kriminálnikov". Čovič zároveň avizoval ďalšie razie zamerané proti ilegálnym zbraniam. "Nemôžem vylúčiť možné incidenty, ale nebudeme opäť vyjednávať so zločincami a teroristami," vyhlásil Čovič v Bujanovci.
Rexhepi vyhlásil, že cieľom razií bolo zvýšiť napätie v oblasti. "Tieto nové (srbské) úrady nie sú iné ako Miloševič," vyhlásil s odkazom na bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, ktorého režim padol v októbri 2000 a ktorý je rok súdený za vojnové zločiny pred haagskym tribunálom OSN.
Rexhepi sa posťažoval, že plnenie mierovej dohody z roku 2001 je príliš pomalé a že v albánskych dedinách popri hranici s Kosovom rozmiestnili "príliš veľa srbských žandárov, ktorých svrbia prsty na spúštiach, policajtov a vojakov".
Vysoký reprezentant EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana v komuniké citovanom agentúrou AFP vyjadril "znepokojenie nad pokusmi o destabilizáciu" regiónu a vyzval albánsku komunitu, aby sa "nedala zmanipulovať gangstermi".