Washington 19. februára (TASR) - Vláda USA plánuje na tento rok schôdzku s cieľom prediskutovať možný vývoj novej generácie menších jadrových zbraní, ktoré by mohli byť nasadené proti ťažko dosiahnuteľným cieľom, akými sú podzemné bunkre. Vyplýva to z dokumentov zverejnených skupinou presadzujúcou nukleárne odzbrojenie.
Los Alamos Study Group na svoju webovú stránku umiestnila zápis z januárovej schôdzky Pentagónu, ktorú podľa skupiny zvolali kvôli naplánovaniu tajnej konferencie o tom, "aké nové jadrové zbrane vyrobiť, ako by mohli byť otestované a ako pre tieto myšlienky získať Kongres a americkú verejnosť".
Podľa dokumentov, ktoré prenikli na verejnosť, by sa konferencia vojenských predstaviteľov a nukleárnych vedcov mala uskutočniť v stredisku Strategického velenia USA v Omahe, štát Nebraska, pravdepodobne týždeň pred 4. augustom 2003.
Skupina Los Alamos, sídliaca v meste Santa Fe, štát Nové Mexiko, neprezradila, ako sa dostala k materiálom, ktoré podľa nej preukazujú veľký záber plánov vlády v oblasti jadrovej výzbroje.
Je veľmi nezvyčajné, že sa v jedných dokumentoch na jednom mieste objavilo tak veľa podrobností o programe nukleárnych zbraní vlády, povedal hovorca skupiny Greg Mello.
Zverejnenie dokumentov prichádza v čase, keď sa kritici pýtajú, či vláda prezidenta Georgea W. Busha neuvažuje o znížení limitov pre použitie atómových zbraní v období vojny.
Na zasadnutí senátneho výboru pre ozbrojené služby senátor Carl Levin, demokrat z Michiganu, minulý týždeň poukázal na žiadosť vlády o financie na výskum jadrových zbraní, ktoré by mohli byť použité proti cieľom hlboko pod zemou.
"Ak Spojené štáty vysielajú signály, že zvažujeme nová využitia jadrových zbraní, nie je pravdepodobnejšie, že aj iné krajiny budú chcieť preskúmať väčšie alebo nové využitia pre nukleárne zbrane?" opýtal sa Levin ministra obrany Donalda Rumsfelda.
Minister vyhlásil, že iné krajiny pracujú na podzemných priestoroch pre vývoj, výrobu a skladovanie zbraní, pričom neschopnosť preniknúť a dosiahnuť ich vytvára "veľmi vážnu prekážku národnej bezpečnosti USA".