Varšava 18. februára (TASR) - Rozdielne hodnotenie americkej politiky voči Iraku neovplyvnilo podľa ministrov obrany Poľska, Francúzska a Nemecka spoluprácu týchto krajín vo Weimarskom trojuholníku.
Tieto vzťahy treba naopak zintenzívniť a rozšíriť, povedal poľský minister obrany Jerzy Szmajdzinski po dnešnom stretnutí s francúzskou partnerkou Michele Alliot-Marieovou a štátnym tajomníkom nemeckého ministerstva obrany Walterom Kolbowom vo Varšave.
Stretnutie Weimarského trojuholníka vo Varšave napriek tomu viditeľne poznačili iritácie okolo tzv. listu ôsmich, podporujúceho tvrdú líniu prezidenta USA Georgea W. Busha, ku ktorému sa pripojilo aj Slovensko. Všetci traja politici dnes zdôraznili, že treba dávať pozor, aby sa rozkol, ktorý list spôsobil, neprehlboval.
Francúzska ministerka pripomenula, že jej krajina a ďalšie štáty Európskej únie urobili v minulosti veľa v prospech kandidátskych krajín. Preto by sa dalo čakať, že štáty, ktoré sa chcú stať členmi EÚ, budú konať opatrne. V niektorých situáciách je podľa nej lepšie mlčať. Ministerka zdôraznila, že zbrojní inšpektori by mali dostať na prehliadky vojenských objektov v Iraku toľko času, koľko potrebujú.
Hostiteľ schôdzky, minister Szmajdzinski odpovedal rovnakým tónom, keď vyhlásil, že ak padá veľa slov, môže sa stať, že neskôr je zložité vysvetľovať, ako boli myslené. Dodal, že formulácie o rozdelení Európy na starú a novú, podobne ako lekcie o dobrom vychovaní a ľahkomyseľnosti by v súčasnosti už nemali mať v politike miesto.
Prezident Aleksander Kwasniewski, ktorý predstaviteľov Weimarského trojuholníka prijal, sa pokúsil obrúsiť hrany polemiky. Zdôraznil, že dôležitejšie ako slová sú činy a dosiaľ úspešná spolupráca Weimarského trojuholníka je činom.
Weimarský trojuholník vznikol v roku 1991 a od 1994 sa stal platformou vojenskej spolupráce Francúzska, Nemecka a Poľska.