Vilnius/Varšava 18. februára (TASR) - Litva aj Poľsko dnes odmietli pondelkové vyhlásenia francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, v ktorých kritizoval kandidátske krajiny Európskej únie z bývalého východného bloku za proamerický postoj, ako emocionálne, nepotrebné a škodlivé.
"Chiracove vyhlásenia boli jasne založené na emóciách a boli pre nás veľmi nepríjemné," uviedol dnes vo Vilniuse v reakcii svojej krajiny štátny sekretár pre otázky EÚ z litovského ministerstva zahraničných vecí Rytis Martikonis. Dodal, že si nevie predstaviť možnú zmenu časového plánu rozšírenia EÚ.
Rozdielne názory na irackú krízu podľa neho len ukazujú, že medzi súčasnými a budúcimi členmi EÚ vzniká potreba navzájom sa od seba učiť. "My ako kandidátske krajiny by sme mohli byť zastúpení na v súčasnosti prebiehajúcich diskusiách v EÚ a NATO už oveľa silnejšie," vyhlásil Martikonis.
Podľa vyjadrenia námestníka poľského ministra zahraničných vecí Adama Rotfelda bolo vyhlásenie Chiraca kritizujúce východoeurópske krajiny za ich proamerický postoj v irackej kríze "škodlivé a nepotrebné."
Ak si niektoré staršie krajiny Európskej únie myslia, že prijatie nových členov je len "veľkým gestom z ich strany, ako povedal Chirac v pondelok," potom ide o nesprávny výklad, dodal Rotfeld.
Námestník šéfa poľskej diplomacie v tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že členstvo v únii je pre Poľsko veľkou šancou, rovnako ako šancou pre EÚ. Preto majú podľa Rotfelda Poľsko a ostatné krajiny právo rozhodnúť sa, čo je pre nich dobré. Ich postoj by malo Francúzsko rešpektovať.
Francúzsky prezident po pondelkovom summite EÚ v Bruseli ostro kritizoval proamerický postoj kandidátskych krajín v irackej kríze.
Ich správanie označil za absolútne nevhodné, ľahkomyseľné, nezodpovedné a nebezpečné. Varoval, že ich prijatie do EÚ musia schváliť členské štáty a stačí nesúhlas jedného, aby k rozšíreniu nedošlo.
Len minulý mesiac sa Poľsko, Maďarsko a ČR pripojili k listu, v ktorom vyjadrili podporu Washingtonu v irackej otázke aj členovia EÚ ako napríklad Británia, Španielsko a Taliansko. Ich proamerický postoj však ostro kontrastoval s názorom Francúzska a Nemecka.
Rotfeld však zastával rozhodnutie Poľska v tomto smere. "List bol potrebný a Poľsko spravilo správne rozhodnutie," vyhlásil, pričom dodal, že úzke americko-európske vzťahy by mali byť v záujme spoločnej Európy.
Rotfeld v tomto kontexte obvinil lídrov EÚ z toho, že nepozvali na summit aj kandidátske krajiny kvôli ich proamerickému postoju.