Mníchov 18. februára (TASR) - USA ešte len premýšľajú nad zavedením sankcií voči KĽDR, no ich ázijskí spojenci už začínajú najnovšie plány Bushovej administratívy spochybňovať, konštatuje dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Znepokojenie vládne najmä v Južnej Kórei a v Japonsku. Obe krajiny sledujú eskalujúcu vojnu slov medzi Washingtonom a Pchjongjangom s obavami.
Podľa názoru politických špičiek v Tokiu a Soule je súčasná americká politika voči KĽDR nielen kontraproduktívna, ale ohrozuje aj stabilitu celého regiónu, pokračuje denník.
"Zamýšľané opatrenia voči KĽDR by Pchjongjang donútili, aby siahol po ešte tvrdších opatreniach. Celý scenár tak vyzerá oveľa ponurejšie. Mohlo by sa totiž stať, že KĽDR by potom nespolupracovala s Američanmi vôbec," tvrdí japonský expert na pomery v tejto krajine Masao Okonogi.
Najnovšie americké plány voči Severnej Kórei a jej možná izolácia sa nepozdávajú ani Číne a dokonca ani Rusku, podotýka denník.
Podľa novín majú obe krajiny na svoj nesúhlas dobré dôvody. Vzájomný obchod medzi Čínou a KĽDR predstavoval v uplynulom roku úctyhodných 730 miliónov dolárov.
Na hraniciach medzi ČĽR a KĽDR stoja denne desiatky nákladných áut. Do Číny odchádzajú prázdne, do Severnej Kórey sa vracajú vrchovato naložené potravinami a predmetmi každodennej spotreby.
Japonsko uviedlo, že jeho obchodný obrat s KĽDR dosahuje ročne 370 miliónov dolárov, informuje denník. Severokórejskí kapitáni vykladajú každý deň v japonských prístavoch tony morských krabov a rýb, za ktoré sa platí ojazdenými toyotami.
Časť týchto obchodov je legálna, časť ilegálna, ako napokon aj pašovanie značkových drog v celej Ázii. Všetky takéto transakcie sú však nekontrolovateľné.
Ťažko realizovateľné je aj avizované zastavenie peňažných tokov z Japonska do KĽDR. Peniaze, ktoré z veľkej časti pochádzajú od kórejských majiteľov herní v Japonsku, sa totiž transferujú cez tretiu krajinu, napríklad cez Hongkong.
Pôsobenie sankcií voči KĽDR, ktoré plánuje Washington, by bolo teda viac ako iluzórne. Odhliadnuc od toho, že aj USA by boli pri ich uplatňovaní závislí od geografických susedov KĽDR, uzatvára Süddeutsche Zeitung.