Haag 17. februára (TASR) - Na účastníkov sarajevskej mierovej demonštrácie bosnianskych Moslimov 6. apríla 1992 nestrieľali srbskí ozbrojenci, ale moslimskí extrémisti. V rámci procesu s juhoslovanským a srbským exprezidentom Slobodanom Miloševičom to dnes pred haagskym tribunálom OSN vyhlásil bývalý šéf juhoslovanskej vojenskej kontrarozviedky generál Aleksandar Vasiljevič.
Vasiljevič je v Haagu ako svedok obžaloby. Jeho vyjadrenie k incidentu, ktorý prispel k rozpútaniu bosnianskej vojny, odporuje široko rozšírenému presvedčeniu, že na účastníkov zhromaždenia v centre Sarajeva spustili z hotela Holiday Inn paľbu jednotky bosnianskych Srbov.
Vasiljevič, kľúčový svedok proti exprezidentovi, v čase incidentu nebol v Sarajeve a opieral sa o spravodajské informácie. Okrem tvrdení o pôvodcoch paľby aj viaceré z jeho ďalších tvrdení odporovali všeobecne prijímaným interpretáciám. Generál reagoval na otázky Miloševiča počas krížového výsluchu.
Deň streľby, 6. apríl 1992 je všeobecne považovaný za začiatok bosnianskej vojny, ktorá trvala až do novembra 1995 a ktorá si vyžiadala viac ako 200.000 mŕtvych.
Vasiljevič je v Miloševičovej žalobe uvedený ako účastník sprisahania v "spoločnom zločineckom podnikaní", penzionovaného generála však verejne neobžalovali.
Vasiljevič uviedol, že bezpečnostné sily zachytili komunikáciu moslimských extrémistických milícií, známych ako Zelené barety, z ktorej vyplýva, že na demonštráciu strieľali oni z budovy technickej školy a nie Srbi z hotela.
"Bola to vopred naplánovaná provokácia niektorých členov Zelených baretov, ktorí do davu vypálili niekoľko striel," vyhlásil Vasiljevič. V odpočúvanej rádiovej komunikácii Zelených baretov sa hovorí o "spustení akcie" a predstavitelia rozviedky majú videozáznam, na ktorom dobre známa postava moslimských polovojenských jednotiek po streľbe vychádza z technickej školy, dodal Vasiljevič.
Podľa správ z apríla 1992 si streľba vyžiadala šesť mŕtvych, Vasiljevič však vyhlásil, že došlo len k zraneniu jedného účastníka demonštrácie.